A legjobb pillanatban érkezett a babaváró a hitelpiacra: a családvédelmi támogatást az ügyfelek 80 százaléka lakáscélra igényli, s többségük jelzáloghitellel tervezi kiegészíteni a kölcsönét. Márpedig az elmúlt hónapok legalacsonyabb kamatszintjével kínált hitelekkel lehet a piacon kiegészíteni a minimum 75 százalékos önerőként beszámítható babavárót. (Persze ez minden hitelfelvevőnek jó hír.)
A piacon elérhető jelzáloghitelek kamatszintjét nagyban meghatározó referenciakamatok a hitelfelvevők kezére játszanak. Bár a változó kamatozású hitelek referenciakamata, a három hónapos budapesti bankközi forinthitel-kamatláb (Bubor) szintje az év első hónapjainak szerény hullámzása után a májusi 0,16 százalékról mostanra 26 bázispontra emelkedett, s a féléves Bubor is 5 bázisponttal – 0,26-ról 0,31 százalékra – erősödött, a 12 hónapos Bubor fixingek értéke az év eleji 0,49 százalékról az utóbbi hét hónap alatt 0,45 százalékra süllyedt.
Miután azonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) ajánlásának köszönhetően immár a folyósított jelzáloghitelek döntő része hosszan fix kamatperiódusú, beszédesebb, hogy a hosszú hitelek referenciamutatójának számító budapesti kamatswapügyletek (Birs) mutatója még nagyobb mértékben csökkent. Az ötéves fixing 66 bázisponttal volt alacsonyabb tegnap, mint az év elején – 1,55 százalékról 0,89 százalékra csökkent a mutató –, a tízéves referenciakamat pedig ennél is nagyobb mértékben, 68 bázisponttal 2,22 százalékról 1,54 százalékra olvadt január 2-hoz képest. Ilyen alacsony szinten a Birs legutóbb 2018 elején járt.
A pénzintézeti ajánlatok a fentiek miatt az öt és a tíz évre fix törlesztőrészletet kínáló termékek esetében kedvezőbbek lettek.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.