A koronavírus-járvány jelentős hatással lesz a kínai és a globális gazdaságra – ebben minden szakértő egyetért. Azt azonban senki nem tudja, hogy mekkora lesz ez a hatás, mert az attól függ, hogy mikor sikerül megfékezni a betegség terjedését. Bizonyos matematikai modellek – például az Erste elemzői által használt Verhulst-féle görbe – szerint a karantént még három-hat hétig kell fenntartani, hogy elkerülhető legyen a világjárvány. E modellek azt mutatják, hogy a fertőzöttek száma február vége felé tetőzik majd, és márciusban kezd csökkenni. Azt feltételezik, hogy a bezárt kínai gyárak a jelenlegi terveknek megfelelően jövő hétfőn, Hupej tartományban pedig csütörtökön ismét megkezdik a termelést, és nem is állnak majd le újra, bár izolált járványgócok megmaradnak egészen a második negyedév végéig, ahogyan ez a másik hírhedt koronavírus okozta SARS-járvány idején történt.
Ez a legjobb forgatókönyv.
A legrosszabb az, hogy a járvány egészen augusztusig kitart, és érinti a tokiói olimpiát is, ami Japán számára katasztrofális következményekkel járna. Egyelőre nincs arról szó, hogy törlik a játékokat, de néhány kvalifikációs versenyt már elhalasztottak, lemondtak vagy áthelyeztek.
A rövid távú hatások igen jelentősek, nagyrészt attól függenek, hogy mi történik majd 2020-ban, milyen gyorsan sikerül ellenőrzés alá vonni a helyzetet
– figyelmeztetett Jan Hatzius, a Goldman Sachs vezető közgazdásza. Ha a kínai hatóságok határozott intézkedéseinek köszönhetően sikerül megfékezni a járványt, akkor az amerikai bank legfrissebb előrejelzése szerint az idén 0,1–0,2 százalékponttal csökken a globális GDP éves növekedése, és eléri a 3,25 százalékot a tavalyi 3,1 százalékos bővülés után.
A visszaesés azonban 0,3 százalékpontos is lehet, ha a járvány csak a második negyedévben tetőzik. Hatzius szerint ebben az esetben valószínűleg 2021-ig kell várnunk a globális növekedés felgyorsulására.
A Goldman az egész évre vetítve 5,5 százalékos gazdasági növekedést vár Kínában, ami nagyságrendileg megegyezik a többi nagy bank 4,9–5,8 százalékos várakozásával.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.