Pár óra alatt további 40 százalékkal zuhant tegnap a Wirecard fintech szolgáltató részvényárfolyama, miután kiderült, hogy több Fülöp-szigeteki egzotikus banknál (BDO Universal Bank és Bank of the Philippine Island) keresett 1,9 milliárd euró készpénz valószínűleg nem is létezik.
A müncheni ügyészek kedden letartoztatták Markus Braun-t, a Wirecard AG volt vezérigazgatóját, miután a gyanú szerint a társaságtól közel 2 milliárd euró tűnt el.
A Moody’s egyszerre hat fokozattal rontotta a szolgáltató hitelminősítését, hiszen nemcsak a mérlegbeli hiányosságok húzzák mélybe a társaságot, hanem egy júniusban lejáró kétmilliárd eurós hitelkeret is a likviditási válság felé taszítja.
Markus Braun vezérigazgató még a múlt héten lemondott, ám arra csak most derített fényt a Bloomberg, hogy Braun 7 százalékos tulajdonrészét tőkeáttétellel, hitelből birtokolta. Ez az egyébként bevett finanszírozási forma akkor okoz gondot, ha a mögöttes részvény árfolyama zuhanni kezd: ilyenkor a biztosíték értéke töredékére esik, és a pozíciót legalább részben, de likvidálni kell. A piacra ömlő részvények újabb árfolyamzuhanást okoznak.
A botrány nem új keletű, de eddig sikerült kordában tartani. A német pénzügyi felügyelet (BaFin) 2019. február 18-án megtiltotta a cég részvényeire a short pozíciók nyitását. A cégvezetés ekkor még összehangolt támadást emlegetett, amellyel főként a Financial Times (FT) újságíróit vádolták. A BaFin az FT ellen vizsgálatot is indított, azzal vádolva a lapot, hogy a cikk megjelenése előtt kiszivárgott a tartalma, sőt a Bloomberg a brit hedge fund, az Odey Asset Management kiváló teljesítménye mögött is azt sejtette, hogy korábban értesült a rossz hírekről, mint az átlagbefektetők.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.