Egy nap alatt 17,5 milliárd dollárt veszített értékéből a kínai Tencent internetes szolgáltató, miután a kínai pártlap, a Zsenmin Zsipao szerkesztőségi cikkben esett neki a cég legnépszerűbb játékának, a Honour of Kingsnek (HOK). Az újság szerint a mobileszközökre optimalizált, kínai történelmi környezetben folyó stratégiai szerepjáték valójában olyan kábítószer, amely megmérgezi a gyermekek lelkét, és káros az egészséges szellemi fejlődésükre. A cikk megjelenése után 5,1 százalékot zuhant a Tencent árfolyama a hongkongi tőzsdén, miután a befektetők aggódni kezdtek, hogy a diabolizáló szavakat tettek követik majd Peking részéről.
A HOK Kínában stabilan vezeti mind az Apple Store, mind a Google Play internetes áruház letöltési toplistáját, s már 200 millióan játszanak vele. A kiegészítőket, opciókat pénzért adják, ami pluszbevételi forrást jelent a Tencentnek. A 2015-ben piacra dobott interaktív játék a Niko Partners piackutató adatai szerint tavaly már egymilliárd dolláros bevételt hozott a Tencent konyhájára, és az idén ennél is többet várnak tőle.
Összehasonlításképpen: tavaly az internetes tartalom- és médiaszolgáltató 6,67 milliárd dolláros adózott eredménnyel zárt, s hongkongi források szerint a játékdivízió szolgáltatta ennek a felét. A Tencentnek van tehát féltenivalója, s a cég nem is akar letérni a stabilan két számjegyű forgalom- és nyereségnövekedéssel jellemzett útról. Előbbi az elmúlt öt év átlagában évi 37, utóbbi 34 százalékos volt.
Vették tehát az üzenetet, és azonnal korlátozó intézkedéseket jelentettek be: a 12 éven aluliak naponta maximum egy órát játszhatnak, este kilenc után pedig ledobják őket a hálózatról – írja a Bloomberg. A 12–18 éves korosztálynak napi kétórányi játékot engedélyeznek. A Niko Partners felmérése szerint egy kínai játékos átlagosan heti hat órát játszik, az aktív felhasználók száma pedig napi 80 millió körül mozog.
A Tencent ezután ellenőrzi, hogy a felhasználók valós adatokat adnak-e meg regisztrációjukkor, a szülők számára pedig külön platformot hoznak létre, amelyen keresztül nyomon követhetik gyermekeik játszási szokásait. Maga a Tencent már a kínai online játékpiac felét uralja. Részvényárfolyama az utóbbi 12 hónapban 54 százalékot erősödött, a cég részvényeit követő 36 elemző közül 16-an vételre, 18-an felülsúlyozásra, ketten pedig tartásra ajánlják a Thomson Reuters adatai szerint.
Megfigyelők az ügynek egy másik, befektetői szempontból veszélyesebb aspektusára is rámutatnak: szerintük rossz optikája van annak, hogy a pénzügyi nyitást hirdető Peking egy újságcikkel lavinát képes elindítani a piacon, s ennek a megismétlődésére bármikor számítani lehet, ahogy a megcélzott cég megfelelő reakciójára is. Ez viszont korántsem kedvez a befektetői aktivitásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.