Szlovákiában látványosan nőtt a korkedvezményes nyugdíjat igénylők száma: míg tavaly az év első 9 hónapjában mintegy 10 ezren éltek ezzel a lehetőséggel, addig idén szeptember végéig már 15 ezren.
Ennek számos oka van, az egyik, hogy 2023-tól már 40 ledolgozott év után is vissza lehet vonulni, míg korábban csak két évvel a nyugdíjkorhatár előtt lehetett. Emellett idén kétszer is volt nyugdíjemelés: januárban 11,8 százalékos, júliustól pedig 10,6 százalékos, ezek külön-külön is mintegy 60 euróval emelték az átlagnyugdíjat. Magyarán
egy év alatt több mint száz euróval nőtt az átlagnyugdíj, miközben ehhez korábban hat-hét év volt szükséges.
Ezért az idén az év végéig megítélt korkedvezményes nyugdíj átlagos nagysága eléri a 750 eurót, miközben 2023 januárjában ez csak 570 euró volt. Ha valaki jövőre kéri a korkedvezményes visszavonulást, annak csak 14,5 százalékkal nő az összeg, azaz az ideihez viszonyítva havi szinten 40-50 euróval kisebb összeget kap. További fontos fejlemény: már kevésbé büntetik a korkedvezményes nyugdíjazást, aki 40 év után vonul vissza, de még nem érte el a nyugdíjkorhatárt, annak havonta 0,3 százalékot csípnek le a nyugdíjából, azaz akit egy év választ el a tényleges öregségi nyugdíjtól, az 3,6 százalékkal kap kevesebbet. Tavaly még havi fél százalékot vontak le.
Viszont a korkedvezményes nyugdíjban tilos dolgozni, szerződéssel is csak havi legfeljebb 200 euróért lehet. További megkötés, hogy a megítélt nyugdíjnak el kell érnie a létminimum 1,6-szeresét. A létminimum júliustól 269 euróra nőtt, azaz a megítélt nyugdíj nem lehet kisebb 430 eurónál. Akinél kisebb összeg jön ki, az nem vonulhat korkedvezményesen vissza.
Szintén a korábbi visszavonulás mellett szól, hogy Szlovákiában a nők és a férfiak durván 56-57 éves korukig egészségesek, ez 8 évvel alacsonyabb az uniós átlagnál. A Focus közvélemény-kutató intézet idei felmérése szerint a válaszadók több mint a fele számára vonzó a korábbi nyugdíjazás lehetősége. Az más kérdés, hogy
az embereknek irreális elvárásaik vannak az öregségi nyugdíj nagysága terén.
Szintén a Focus felméréséből tudjuk, hogy 1165 eurót tartanak megfelelő összegnek, miközben a valóság, vagyis az országos átlagnyugdíj az idei kétszeri emelés után is csak 642 euró. Egyébként ez is erőteljes növekedésnek számít, hiszen 2010-ben még csak 352 euró volt, 2015-ben lépte át a 400 eurót és 2021-ben az 500-at. Arról nem is beszélve, hogy az állami nyugdíjfolyósító, a Szociális Biztosító már napjainkban is évi 1,5 milliárd euró deficitet termel.
A Fico-kormány e héten jelentette be, hogy jövőre teljes értékűvé teszik a 13. havi nyugdíjat. 2024 végén már a teljes, az idei átlagnak megfelelő nyugdíjat mintegy 1,15 millió érintett kapja meg. Napjainkban ugyanis csupán kiegészítő jellegű a 13. nyugdíj, aminek nagysága 50 és 300 euró között mozog a nyugdíj nagyságának függvényében (50 euró a 963 eurónál magasabb nyugdíjat kapóknak jár). Az más kérdés, hogy miből finanszírozza az állam az újabb kiadást, hiszen még Robert Fico kormányfő is elismerte, hogy éves szinten a hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékának megfelelő takarékosságot kénytelenek végrehajtani. Márpedig a teljes értékű 13. havi nyugdíj legalább 700 millió euró többletkiadással jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.