Nehéz olyan jelzőt találni, amelyet a magyar sajtóban még nem használtak a Kecskeméti TE szereplése kapcsán az OTP Bank Liga labdarúgó NB I. tíz fordulója alatt. A legutóbbi kiírásban még a másodosztályban szereplő kecskemétiek az egyik legszerényebb infrastruktúrával és költségvetéssel rendelkeznek a honi élvonalban, mégis olyan csapatokat győztek le eddig, mint a mezőnyből toronymagasan kiemelkedő és jelenleg a második számú európai kupasorozat, az Európa-liga csoportkörében szereplő Ferencváros – amelynek egyetlen futballistája, a mali származású jobbszélső, Adama Traoré többet ér, mint a KTE játékoskerete –, és jelenleg a második helyen állnak.
A klubok, labdarúgók piaci értékének meghatározására szakosodott német Transfermarkt Traorét 5, míg a Kecskemét 27 tagú keretét összesen 4,83 millió euróra taksálja.
A Bács-Kiskun megyei egyesület 4,5 millió euróból (1,93 milliárd forint) gazdálkodik, s a költségvetése nemcsak a már említett Fradiétól – 40 millió euró (17,19 milliárd forint) – van jócskán elmaradva, de a többi első osztályú klub is megelőzi. Az eddigi tíz mérkőzésen a Kecskemét négy döntetlen mellett csupán egyszer kapott ki, a megszerezhető pontok 63 százalékát begyűjtötte (19).
A Zalaegerszeg után
a legalacsonyabb átlagéletkorú együttes (24,1 év) mindössze négy külföldit foglalkoztat,
keretében több olyan futballista is található, akit előző klubja átadólistára tett, vagyis valószínűleg mindenkiben dolgozik a bizonyítási vágy.
Gazdasági szempontokból is alapos tervezés előzte meg, amit az idény előtt vállaltunk. Csak örülünk, hogy az elvárások felett szerepel a csapat. Viccesen mondhatom, hogy ebben már van rutinunk, az előző szezonban a 8–12. helyet céloztuk meg az NB II.-ben, ám végül feljutottunk az élvonalba
– mondta a VG-nek a Kecskeméti TE ügyvezetője, Filus Andor.
Az 1911-ben alapított egylet először 2008-ban szerepelt az NB I.-ben, az elején nem is rosszul, az akkori kiírást ötödikként zárta. Legnagyobb sikerét azonban 2011-ben aratta, amikor a jó nevű, közép-afrikai köztársaságbeli Foxi Kéthévoama triplájával 3-2-re megverte a Videotont, és ezzel elhódította a Magyar Kupát.
2015 nyarán mégis beütött a krach, A 2014–2015-ös élvonalbeli kiírásban a 9. helyen végző, de az újabb induláshoz szükséges licencet nem kapó, így alacsonyabb osztályba sorolt kecskemétiek még a harmadosztályú szereplés pénzügyi terheit sem tudták vállalni, emiatt nevüket elbukva Kecskeméti LC-ként folytatták a megye I.-ben. Az elmúlt hét évben tehát négy különböző osztályt járt meg az immár ismét KTE néven szereplő csapat.
„Érdemben a múltról nem tudok és nem is szeretnék nyilatkozni, hiszen 2015-ben az akkori klubot működtető gazdasági társaság gyakorlatilag megszűnt – folytatta Filus. – Mi már két évvel a kizárás után, szinte a nulláról indulva kezdtük meg az építkezést öt esztendővel ezelőtt a megye I.-ben, amikor már két idényt lehúzott a negyedosztályban a klub. A legfontosabb elvünk az, hogy csak addig szabad nyújtózkodni, ameddig a takaró ér, ehhez mérten kell meghatározni a célokat is. Ez persze hozhat magával elvárások feletti sikereket is, de nem szabad szem elől téveszteni a realitásokat és az eredetileg kitűzött célt.”
Százból négyen számítottak a Ferencváros vereségéreAz össznyeremény értéke így is elérte a 27 millió forintot. |
Ez pedig nem más, mint elérni 30–40 pontot és bennmaradni az OTP Bank Ligában. A kecskemétiek ügyvezetője úgy véli, ha ezt a pontmennyiséget esetleg korábban elérik, mint tervezték, akkor lehet új célokat kitűzni maguk elé, addig azonban felesleges számolgatni. Kiemelte, van egy kitűnő szakmai stábjuk, egy jó szemléletű játékoskeretük, nyugodt hátterük, a közösségük pedig nagyon családias és erős.
A jó szereplés hatása érezhető, régen volt ekkora futball-láz Kecskeméten
– jelentette ki Filus. Hozzátette, azt korábban nehezen hitték, hogy kicsi lesz a stadion, ám a Ferencváros ellen eljutottak oda, hogy másfél héttel a meccs előtt elfogytak a belépők. A nyáron egyébként úgy nyilatkozott, hogy három ütemben, körülbelül 1,6 milliárd forintból minden szempontból első osztályú létesítményt lehetne kialakítani a városban. Az akkori fejlesztések összege és a későbbiek előkészítése már júniusban 400 millió forintra rúgott a Széktói Stadionban.
„Ebben természetesen az is benne, hogy csak félig felel meg a stadionunk az NB I.-es követelményeknek, ezért 2527 néző jelenti a telt házat. Ebből csak 1983 jegyet tudunk eladni a hazai szurkolói szektorokba, de bízunk benne, hogy a megálmodott fejlesztések a közeljövőben folytatódhatnak. Már az is nagy szó, hogy itthon rendezhetjük a meccseket, ezért a nyáron nagyon keményen meg kellett dolgoznunk” – jelentette ki. Megjegyezte, annak örülnek, hogy egyre több helyi támogató csatlakozik ebben a nehéz gazdasági időszakban is, élvezik a városvezetés bizalmát is.
Az FTC legyőzésével kapcsolatban az ügyvezető úgy nyilatkozott, az a siker csak akkor jelent előnyt, ha ezután is két lábbal a földön járnak. Biztos ugyanis abban, hogy egy olyan futballélmény volt a kecskeméti drukkereknek a Fradi-meccs, amelyre talán a Magyar Kupa megnyerése óta nem volt példa. A kecskemétiek az őszinte kommunikációban hisznek azóta, hogy a megyei bajnokságban elkezdték az építkezést, és talán ez az, amit egyre többen értékelnek. Filus szerint a Ferencváros továbbra is Magyarország legjobb klubja, a bajnoki cím toronymagas esélyese, de büszkeséggel tölti el őket, hogy fel tudták borítani a papírformát. Van egy jól látható, világos filozófiájuk, 20-23 éves magyar játékosokban gondolkodnak, szeretnének értéket teremteni a magyar futballban. Az eddigi eredményeik arra mindenképpen jók lehetnek, hogy a jövőben hitelessé és meggyőzővé tegyék ezt a koncepciót.
Filus Andor végezetül így felelt arra a kérdésre, hogy a kecskemétiek vizionálnak-e már nemzetközi találkozókat a Széktói Stadionban:
Álomszerű lenne, de maradjunk a realitásoknál. Hét év szünet után tíz NB I.-es meccset játszottunk le eddig újoncként, felelőtlenség lenne ilyesmiről beszélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.