Összesen csaknem 140 millió forinttal lett gazdagabb februárban Liu Shaoang, miután a pekingi téli olimpián remekelve egy arany- és két bronzérem, egy negyedik, valamint egy hatodik hely is összejött neki. Ahogy akkor a VG is összeszámolta: ezzel összesen 139,9 millió forintot keresett.
Elképesztő összeg, de azért a teljesítményért, amit a gyorskorcsolyázó letett a „jégre”, teljesen megérdemeltnek tűnik, hiszen büszkévé tette az egész országot.
Most viszont a legfrissebb hírek szerint Liu Shaoang és testvére, Liu Shaolin Sándor a továbbiakban már nem szeretne magyar színekben versenyezni,
ami felvet némi pénzügyi aggályt is.
Országváltást kezdeményeztek a Liu testvérekAz olimpiai bajnok Liu fivérek, Shaolin Sándor és Shaoang a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség hozzájárulását kérték az országváltásukhoz vezető folyamat megindításához. |
Bár az olimpiai érmekért járó pénzt természetesen rendben és megérdemelten megkapta a sportoló, felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz az olimpiai járadékával.
Ugyanis az olimpiákon érmes sportolóknak jár egy havi szintű jövedelem, amelyet minden évben az előző évi bruttó átlagkeresethez mérnek, ezt kapja meg a 35. életévét betöltő sportoló élete végéig nettóban. Idén például nettó 438 800 forintot kapnak az arra jogosult sportolók minden aranyérem után, míg a bronzokért az összeg 50 százaléka jár.
Liu Shaoangnak tehát 11 év múlva – mivel idén márciusban lett 24 éves – jár majd a kétszeres arany- és kétszeres bronzéremért kapható összeg, amely idén például havi nettó 1,3 millió forint lenne.
Testvérének, az egy arany- és egy bronzéremmel rendelkező Shaolin Sándornak pedig ennek a fele jár majd, mindkettejüknek életük végéig. Ez az összeg 11 év múlva várhatóan jócskán emelkedni fog. Ahhoz pedig, hogy ezt a pénzt megkapják a sportolók, nem kell mást tenniük, mint megtartani a magyar állampolgárságukat, és nem követni el semmilyen törvényszegést.
Az olimpiai járadékról szóló törvény szerint ugyanis csak ebben a két esetben – illetve három: ha valamiért elveszik tőlük utólag az érmeket – nem kaphatnak pénzt a bajnokok, az országváltás nincs feltüntetve a jogszabályban. Emiatt volt is például komoly felzúdulás 2012-ben, amikor Janics Natasa háromszoros olimpiai bajnok kajakozó bejelentette, hogy visszatérve Szerbiába ottani színekben akar versenyezni. Ebből végül nem lett semmi, néhány hónap után a sportoló elállt a tervétől, és pályafutása végéig maradt a magyar nemzeti színekben.
Viszont Liuék esetében, mivel Kína nem ismeri el a kettős állampolgárságot, ha ottani színekben folytatnák, le kell mondaniuk a magyar állampolgárságukról, és ezzel az olimpiai járadékról is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.