Megelégelte Jürgen Klopp, a Liverpool labdarúgó-csapatának vezetőedzője, hogy a nemzetközi futballt átható közéleti tiltakozásokat most a november 20-án kezdődő világbajnokság rendezőjére, Katarra is kiterjesszék, a játékosok és a trénerek közt keresve hozzá arcokat – jelentette az MTI.
A nemzetközi tűz Katarra nem most indult, régóta kritizálják a vendégmunkások sokszor embertelen munkakörülményei miatt. A brit Guardian tavaly februárban közölte, hogy 2010 óta 6500 dél-ázsiai munkás veszíthette életét a világbajnokságra is felkészülő építkezések közben, a munkavállalók nemzetközi érdekvédelmi szervezete pedig többször felhívta rá a figyelmet, hogy Katar nem közli a haláleseteket.
Klopp szerint akkor senki nem tett semmit, amikor Katar 12 éve megkapta a vb rendezésének a jogát, és lehetett tudni, hogy stadionjaik sincsenek, úgy kell majd felépíteniük őket a forró országban.
Katar jelezte, hogy dolgozik a munkavállalói jogok javításán, de a vádakat – köztük a dolgozók kizsákmányolásáról szóló Amnesty International tavalyi jelentését – visszautasította.
Ahogy közeledik a világbajnokság nyitómérkezése, nő a nyomás a résztvevőkön, hogy fejezzék ki tiltakozásukat.
A Liverpool vezetőedzője ezt elégelte meg: szerint két héttel a torna rajtja előtt a játékosoknak és szövetségi kapitányoknak leginkább az előttük álló feladatra kellene összpontosítaniuk, nem a tiltakozásra.
Mostanában a játékosok többször is olyan helyzetbe kerülnek, hogy üzenetet kell közvetíteniük. Ez nekem nem tetszik – mondta.
Felszólítjuk őket, hogy karszalagot viseljenek, ha nem teszik, akkor már nem is értenek egyet azzal az oldallal. Ha pedig igen, akkor igen. Nem, nem és nem, ezek futballisták
– fakadt ki.
A vb – mondta a sztáredző – egy torna, amelyen a játékosok megpróbálják a legjobbjukat nyújtani a futballban az országukért, és nekik semmi közük a körülményekhez.
Tizenkét éve senki nem tett semmit. Most már nem tudunk változtatni a helyszínen
– mondta. Azt is hozzátette, hogy a helyszín kiválasztása ráadásul vitatott körülmények között történt.
Úgyhogy most már hagyjuk játszani a futballistákat és az edzőket
– kérte.
Maga a Fifa is felszólította egyébként a résztvevő válogatottakat, hogy a futballra koncentráljanak és ne hagyják magukat politikai és ideológiai vitákba belerángatni. Emiatt meg is kapták a magukét.
A BBC jelentése idézte Yasmine Ahmedet, a Human Rights Watch igazgatóját az Egyesült Királyságban, aki szerint a FIFA felszólítása "nem kevesebb, mint megdöbbentő". Az Amnesty International hivatalnok Felix Jakens pedig ezt mondta a BBC Radio 5-nek:
Ami a FIFÁ-t illeti, a számukra sohasem volt megfelelő idő a katari emberi jogi ügyekről beszélni.
A világbajnokság november 20-án kezdődik, a Katar–Ecuador mérkőzéssel, és december 18-án ér véget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.