Nem a teljesítményével került középpontba a katari labdarúgó-világbajnokságon a német válogatott, noha 885,5 millió eurós játékoskeretével az ötödik legértékesebb nemzeti csapat a földkerekségen. Négy ponttal az E-csoport harmadik helyén végzett, kiesett, egyedül Costa Ricát tudta megelőzni a négyesben.
Mint ismert, a Japántól elszenvedett 2-1-es vereséget megelőző csapatfotóra úgy álltak oda a Nationalelf futballistái, hogy eltakarták a szájukat, ezzel tiltakozva a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) azon döntésével szemben, amely szerint a csapatkapitányok csak sárga lap ellenében viselhetnek a homoszexualitás melletti kiállást szimbolizáló szivárványos karszalagot. Németország egyébként is több fronton indított „támadást” a vb-rendezést botrányos körülmények között elnyerő Katar ellen: a DPA hírügynökség felmérése szerint a német lakosság fele ellenezte, hogy az együttes részt vegyen a tornán, ezzel ráadásul az ország számos politikusa is egyetértett. Időközben lett is belőle diplomácia bonyodalom, miután a két állam novemberben hosszú távú gázmegállapodást kötött egymással.
Alig valamire elég a németek katari LNG-beszerzési sikereKatar nem megoldás az európai gázhiányra. |
A világ egyik legerősebb bajnokságából, a 4,17 milliárd euróra becsült Bundesligából érkező németek a pályán alig csillantottak meg valamit a tudásukból, egyedül a spanyolok elleni 1-1-es döntetlen, majd a Costa Rica elleni, 4-2-es győzelemmel végződő mérkőzésen is csereként betaláló Niclas Füllkrug ragadta meg az alkalmat, hogy abban mutassa meg magát ország-világ előtt, amiben a legjobb: góllövésben.
A csupán 5 millió eurós árcédulával rendelkező, a vb előtt a nemzetközi porondon ismeretlen Werder Bremen-támadóért a hírek szerint már be is jelentkezett a rekordbajnok és egyben a torna legtöbb játékosát adó Bayern München.
A bajoroké szinte a világ egyetlen olyan futballklubja, amely az elmúlt évtizedekben folyamatosan profitot termelt, a legutóbbi idényt több mint 650 millió eurós nyereséggel zárta.
Miközben mindenki azon vitatkozik, hogy a japánok második gólja – amellyel megverték a spanyolokat – kint volt-e, addig a mértékadó Deutsche Welle egyenesen apokalipszisről ír. A Der Spiegelnél úgy gondolják, milliméterek és mégis mérföldek kellettek volna a továbbjutáshoz; a Bildnél meg úgy vélik, az egykor nagyszerű és büszke futballnemzet már nem létezik többé; a Kicker felelősségre vonást követel; a Sportschau túlértékelt bagázsról cikkezik; a Sport 1 pedig egyszerűen nagyképűnek nevezi az egész társaságot.
Az ARD-nél sem fogták vissza magukat, miután a csatorna riportere, Esther Sedlaczek azt kérdezte a szövetség sportigazgatójától, Oliver Bierhofftól, hogy a szivárványos karszalag körüli bonyodalom mennyire zavarta meg a német focistákat. Az ARD ugyanis úgy tudja, nem mindenki szeretett volna a száját eltakarva protestálni, ám nem volt választása.
Az az általános vélekedés, hogy Németország elsősorban azzal foglalkozott, milyen politikai üzenetet közvetítsen a világ felé, ahelyett hogy hírnevéhez, tudásához mérten játszott volna – és ebbe bukott bele.
Katari vb: zsarolások, atrocitások, letartóztatások, halálesetek – ez már nem a fociról szólŐrizetbe vettek egy dán riportert Dohában, mert lefilmezte, ahogy a kormányellenes iráni szurkolókat honfitársaik megtámadják. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.