Hat évvel ezelőtt Neymar Jr. átigazolása a Paris Saint-Germainbe elinflálta az egész labdarúgást. A brazil 222 millió eurós vételára egy új korszakot nyitott, a csapatoknak ezután már sokkal jobban a zsebükbe kellett nyúlniuk egy-egy új játékosért. Ugyanabban az évben, 2017-ben az angol futballban is rekordot dönöttek, hiszen a Premier League- (PL) együttesek ekkor költötték el a legtöbb pénzt a nyári hónapokban. Érdekesség, hogy az új PL-csúcs ismét akkor jön össze, amikor Neymar megint klubot vált.
Az angol élvonal húsz gárdája 2023 nyarán eddig 1,91 milliárd fontot (nagyjából 2,22 milliárd euró) költött el új játékosokra. Ez 34 százalékkal több, mint a 2017-es pénzszórás volt.
Ha a januári téli igazolási ablakot is beleszámoljuk, akkor a PL-klubok 2,8 milliárd fontért, azaz 3,26 milliárd euróért ütöttek nyélbe transzfereket – írta meg a The Athletic.
Ilyen mértékű költekezést soha egyetlen focibajnokság sem ért el, ami azt jelenti, hogy az angol első osztály egyre jobban eltávolodik az európai ligáktól. Az idei nyárnak ráadásul még nincs is vége.
A jelenlegi átigazolási szezonban minden héten nagy összegek cseréltek gazdát, várhatóan a mostani rekord is nőni fog. Az ablak zárásáig még 17 nap van hátra, szinte beláthatatlan, hogy a költekezés meddig tud még duzzadni.
A PL-ben egy 10 milliós transzfer már aprópénznek számít, de már a 80 millió fontos horvát védő, Josko Gvardiol Manchester Citybe igazolására sem kapta fel senki a fejét.
Hatalmas fizetés, mérhetetlen luxus és előjogok: ezt kapja Neymar a szaúdiaktólNeymar karrierje során már másodszor hoz paradigmaváltást a labdarúgás világába. 2017-ben egymaga sodorta inflációba az egész futballt, 2023-ban pedig végérvényesen szélesre tárta az ajtót Európa és Szaúd-Arábia között. Bár a 31 éves brazil párizsi karrierje nem sikerült olyan fényesre, mint sokan várták, még így is lett volna néhány éve, hogy bebizonyítsa, hogy valóban az a sztár, akinek már 17 évesen kikiáltották. Ennek ellenére Neymar úgy döntött, hogy a Saudi Pro League-be teszi át a székhelyét. |
A Premier League erejét az is jól mutatja, hogy még a kisebb csapatok is rengeteg pénzt költenek. Az angol legfelsőbb osztályban a húszból mindössze hat olyan együttes van, amelyik kevesebbet költött 50 millió fontnál ez elmúlt hónapokban Ezek:
A Premier League-csapatok a mostani nyáron 33 labdarúgó játékjogát vásárolták meg legalább 20 millió fontos áron. Moises Caicedóért adták a legtöbbet, a Chelsea 115 millió fontot perkált le a Brightonnak. Ezt követi az Arsenal, amely 105 millió fontot fizetett Declan Rice-ért a West Hamnek. Csak összehasonlításképpen, a spanyol La Ligában Jude Bellingham költözött a legdrágábban Dortmundból Madridba, a Real 86 millió fontot tett le az asztalra a fiatal középpályásért.
Az angolok dominanciáját az átigazolási szezonban az is támogatja, hogy világszerte a Premier League közvetítési jogaiból folyik be a legtöbb pénz. Azt még nem tudni, hogy a PL-klubok mekkora részt kapnak belőle az idén, de a hírek szerint
a Manchester City címvédőként 180 millió fontot tehet zsebre, szemben a 2021–2022 idény után kapott 153 millió fonttal. Becslések szerint összesen 2,9 milliárd fontot oszthatnak szét a húsz élvonalbeli egyesület között.
A britek visszaesése 2025-ben jöhet el, amikor is újratárgyalják a hazai közvetítési jogokat. Ha a mostaninál kedvezőtlenebb feltételek születnek, az akár visszább is foghatja a költekezést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.