A házigazda Németország és Skócia a müncheni Allianz Aéenában vívja a nyitómeccset a labdarúgó-Európa-bajnokságon, ahol a július 14-ei döntő az 51. mérkőzés lesz. Az este 9-kor kezdődő német–skót számunkra most érdekesebb, mint egy sima nyitómeccs, hiszen a magyar válogatott két csoportellenfele mérkőzik meg. A mieink pedig holnap délután 3-kor debütálnak Svájc ellen. Most sincs foci-Eb Magyarország nélkül: a nemzeti válogatott sorozatban harmadszor jutott ki a kontinenstornára. Csoportja a szakértők szerint is nagyon kiegyensúlyozott, de az előző két kontinenstorna pozitív élményei, valamint a Szerbia, Montenegró, Litvánia és Bulgária ellen veretlenül, csoportelsőként kivívott kijutás miatt felfokozott a magyar közönség Eb-hangulata, és alapvetően optimistán várják a szurkolók is a meccseket. Bizakodók a szurkolók azért is, mert most ott lehet a csapatban a legmagasabbra taksált Szoboszlai Dominik, aki az előző Eb-ről sérülés miatt hiányzott.
A sérüléstől egyébként is retteg minden szövetségi kapitány, a nemzetközi versenynaptár ugyanis annyira sűrű lett, hogy az európai topfutballban nem a Covid jelenti az egészségügyi kockázatot, hanem a sok meccs. Nem véletlen, hogy sérülés miatt milyen sok sztárjátékos hiányzik az Eb-ről. Ezt a terhelést a játékpercek egyenlőbb elosztásával lehet valamelyest ellensúlyozni, amihez viszont több játékos szükségeltetik – ahogyan azt például sok európai sztárklub alkalmazza.
A több játékos igénye a válogatott kereteknél is megvan: a koronavírus-járvány idején a nagy tornákon használatos 23-as létszámot felemelték 26-osra, majd a pandémia múltával csökkentették 23-asra. Idén tavasszal a szövetségi kapitányok elkezdtek „morogni” emiatt. Ebből született az öszvér megoldás, hogy 23–26 fős keretet lehet nevezni az Eb-re, tehát nem kötelező a nagyobb küldöttség, hanem csak opció. Az Eb-n részt vevő 24 válogatottból végül csak a franciák és a belgák nem használták ki teljesen a lehetőséget, ők 25-25 főt neveztek.
Foci-Eb 2024: legalább 600 millió euró hiányzik NémetországbólHa az Európa-bajnokságról kihagyott sztárokat válogatottba rendeznék, még a kontinenstorna esélyesei is lehetnének. |
A magyar válogatott szövetségi kapitánya, a kollégáihoz mérten jelentősen alulfizetett olasz Marco Rossi – aki 2018 óta vezeti a nemzeti 11-et, tehát már az előző, a Covid miatt 2021-ben megrendezett Eb-n is ő ült a kispadon – keretébe nyolcan kerültek a hazai bajnokságból, tizennyolcan pedig idegenlégiósok. Akik közül topbajnokságban csupán
Az átigazolási ügyekben mértékadó német Transfermarkt 10,7 milliárd euróra (4137 milliárd forintra) értékelte az Eb-n fellépő játékosok összértékét, ez csapatonként 446 millió eurós (172,4 milliárd forintos), játékosonként 17 millió eurós (6,6 milliárd forintos) átlagot jelent. A magyar válogatott becsült összértéke 165,75 millió euró (64,2 milliárd forint), tehát jóval alatta marad az átlagnak, és máris jelzi, hogy a résztvevő nemzetek között nem tartozunk az esélyesek közé, hiába nyertük meg a selejtezőcsoportunkat.
A legértékesebb játékosunk a 75 millió eurós (29 milliárd forintos) elméleti értékével Szoboszlai Dominik, aki az összes Eb-futballista között is top 20-as, konkrétan a 18. legdrágább – nem mellesleg pedig új egyéni szponzorra lelt nemrég.
A magyar keretben Szoboszlai után a 20 milliós Kerkez, a 15 milliós Sallai, a 10 milliós Orbán, és a Philadelphia Unionban légióskodó 9 milliós Gazdag Dániel a Transfermarkt szerinti legértékesebb játékosok – együtt közel 130 milliót tesznek ki az Eb-re nevezett játékosok 170 milliót sem elérő értékéből.
Az Eb-n majd fellépő összes világsztár közül a legértékesebb persze napjaink két ifjú sztárja: az angol Jude Bellingham és a francia Kylian Mbappé árát egyaránt 180 millió eurósra (69,6 milliárd forintosra) taksálják – és ugyanennyi volna a norvég Erling Haaland ára is, csak az ő csapata nem jutott ki az Eb-re, úgyhogy ő most nem számít.
Az viszont nagyon is, hogy kikkel, hol és mennyiért játszunk, illetve milyen körülmények között készülnek majd a fiaink. Az Eb összdíjazása nem változott, az UEFA ugyanúgy 331 millió eurót (128 milliárd forintot) oszt szét a résztvevő csapatok között, mint a 2021-es előző Eb-n.
A díjazás szakaszolt, az Eb-teljesítménnyel arányos:
Egy hibátlan, csakis győzelmekből álló siker tehát összesen 28,25 millió euró (11 milliárd forintot) ér elméletben.
A magyar válogatott a liechtensteini határ mentén található Weiler im Allgäuban (másképp Weiler-Simmerbergben) vernek tanyát. Az MLSZ közölte: a helyszínt az UEFA ajánlására választották ki, ráadásul a kontinentális szervezet által ajánlott helyszíneken a kedvezményes csomag részét képezi az edzőpálya és több más szolgáltatás is. Mint kiderült, ez a harmadik legdrágább csapat-főhadiszállás, a körülmények így minden bizonnyal nem akadályozzák majd a jó játékot. Reméljük az sem, hogy a Tannenhof Hotel egy különleges akciót hirdetett meg a magyar válogatott csoportkörös búcsúzásának esetére.
A magyar csapat a csoportkörben először Kölnben, majd Stuttgartban játszik:
Ennek értelmében az utóbbi helyszínhez igazította a főhadiszállását a magyar szövetség, amely vezetői felhívták a figyelmet, hogy ugyan a kétórás buszozás soknak tűnhet Stuttgartba, ám nem több, mint amennyi a repülős utazás lenne az összes macerával együtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.