A koronavírus-járvány nem fogta vissza a legnagyobb technológiai gyártókat, az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is számtalan remek eszközt dobtak piacra. A verseny egészen elképesztő a mobiltelefonok és a személyi számítógépek piacán, mindenki keresi azt a különleges megoldást, egyedi funkciót, amellyel megkülönböztetheti magát a riválisoktól. Mivel a fejlesztésre dollármilliárdokat költöttek a cégek, most igencsak széles választék tárul azok elé, akik úgy gondolják, hogy valamilyen eszközzel lepnék meg szeretteiket az ünnepek alkalmából, igaz, a csúcskategóriát képviselő készülékek esetében már jó mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk.
A Samsung a harmadik negyedévben visszaszerezte elsőségét az eladott okosmobilok számát tekintve, és idén is több izgalmas telefont dobott piacra, elég csak a Z Fold 2-re, a vállalat hajlítható kijelzőjű készülékeinek új generációja gondolni. Év végi összeállításunkban azonban
inkább a Samsung Note20-ra hívnánk fel a figyelmet,
amelyet augusztus elején mutatott be a vállalat. A Note-széria darabjai a munkát támogató, ugyanakkor széleskörűen használható mobilok közé tartoznak, az idei modellek nagy teljesítménnyel és természetesen 5G-képességgel kerültek piacra. A Galaxy Note20 Ultra 5G azoknak készült, akiknek a rendkívüli teljesítmény az elsődleges, a Galaxy Note20 okostelefon pedig a felhasználók szélesebb körének kínál hatékony munka- és játékeszközt. A Note mobilok kapcsán érdekesség, hogy az elmúlt hetekben olyan hírek kaptak szárnyra, amelyek szerint a Samsung megszünteti ezt a szériát, igaz, jövőre még jöhet egy utolsó modell.
Nehéz idők járnak a Huaweire. Bár a kínai gyártó nagyon gyorsan tört előre a piaci versenyben, rövid időre az első pozíciót is megszerezte, azonban
az amerikai szankciók már éreztetik hatásukat a forgalmukon.
Az innovációról persze nem mondtak le, a Huawei Mate 40 család, főleg a Pro változat igazán remek választás lehet annak, akit nem aggaszt, hogy le kell mondania az androidos környezetről. Az eszköz egyik fő erőssége a kamerarendszer, amely a független nemzetközi tesztoldal, a DxOMark okostelefonos kamerákat értékelő rangsorában a vetélytársakat jócskán lehagyva lett az első. A Mate termékcsalád idei modelljeiben a cég Kirin 9000 csipje dolgozik, amely a gyártó közlése szerint a legfejlettebb 5 nanométeres 5G-t támogató SoC a piacon.
Az Apple a szokásoshoz képest valamivel később, csak októberben mutatta be idei csúcsmodelljeit,
egyszerre négy iPhone 12 eszköz debütált, és a globális trendekhez igazodva mindegyik alkalmas az új generációs mobilhálózat használatára.
Az új készülékek az Apple legújabb processzorát, a Bionic A14‑et kapták, amely például a csúcsmodell, az iPhone 12 Pro Max 6 GB RAM-jával kombinálva rendkívül meggyőző teljesítményre képes. A fotózás természetesen itt is kiemelt figyelmet kapott, a Pro Max három hátlapi szenzorral rendelkezik, ezek közül az egyik 12 megapixeles széles látószögű, a másik szintén 12 megapixeles ultraszéles látószögű, míg a harmadik 12 megapixeles telefotó-kamera, a rendszer pedig egy LIDAR szkennerrel is kiegészül, amely támogatja a gyenge vagy rossz fényviszonyok közötti fotózást, emellett jól jöhet a kiterjesztett valóság megörökítéséhez is.
Azzal, hogy az Apple a szokásosnál később lépett piacra idei újdonságaival, megnyílt az út a riválisok előtt.
A Xiaomi élt is a lehetőséggel, a harmadik negyedévben megszerezte a harmadik pozíciót az okostelefon-gyártók között, megelőzve az amerikai céget.
A kínai gyártó intenzíven terjeszkedik Európában és nálunk is, és bár az árszinten emeltek már, még mindig igen kedvező áron kínálnak nagyon jó eszközöket. Közéjük tartozik a Xiaomi Mi 10T Pro, amely Snapdragon 865 csipkészlettel és 8 GB RAM-mal érkezett hozzánk. A telefon hátlapján egy 108 megapixeles szenzor található, mellette egy 13 megapixeles ultraszéles, illetve egy 5 megapixeles makrokamera van még, és vaku és fényszenzor egészíti ki a kamerarendszert.
Az okostelefonoknál már nem számít újdonságnak a hajlítható kijelző, az idén azonban a laptopoknál is megjelent ez a megoldás. A Lenovo ThinkPad X1 Fold nyitott új irányt ebben a szegmensben. A variálhatóság egyébként igazán jól jön a mostani helyzetben, amikor hosszabb távon szinte biztos, hogy valamiféle hibrid rendszer alakul ki az irodai és az otthoni munkavégzésben. A 13 hüvelykes kijelzőjű X1 Fold a kialakítása és a hajlíthatósága miatt igazán izgalmas, de azért a teljesítményére is odafigyeltek, 8 GB RAM-mal és akár 1 terabyte tárhellyel is rendelhető.
A laptopok piacán az elmúlt években a teljesítmény mellett kiemelt figyelmet kapott a hordozhatóság, ennek jegyében egyre karcsúbb és könnyebb eszközökkel álltak elő a gyártók, miközben igyekeztek az üzemidőt is növelni. A Dell XPS gépeinél is érezhetően ezek voltak a fő célok, az XPS 13 például egy kisebb táskában is kényelmesen elfér, és a súlya sem okozhat problémát a gyakran utazóknak, hiszen csupán 1,3 kilogramm.
Érdemes még szót ejteni az idei év talán leginkább várt eszközeiről, amelyek biztos, hogy sok karácsonyi kívánságlistán az élen szerepelnek. A Sony és a Microsoft is új generációs játékkonzolokat dobott piacra, amelyek már kaphatók, igaz, a hírek szerint nem egyszerű a beszerzésük, mert akkora az érdeklődés, hogy sokan készlethiányról panaszkodnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.