Finomítottak módszereiken a zsarolóvírusok működtetői és most már inkább a nagyméretű szervezetek elleni támadásokra fókuszálnak,
a leggyakoribb célpontjaik kormányzati és az ipari szektor szereplői.
A 2021-es év első 11 hónapjában a Kaspersky GERT csapata (Globális vészhelyzet-elhárító csapat – közép- és nagyvállalatok számára nyújt szolgáltatást) által feldolgozott, zsarolóvírusokhoz köthető incidenselhárítási kérések az összes biztonsági incidens 46,7 százalékát tették ki, ami jelentős ugrás a 2020-ban regisztrált 37,9 százalékról, valamint a 2019-ben mért 34 százalékról. A Kaspersky „Az év sztorija: zsarolóvírusok a címlapokon” című kiadványa szerint ha kiberbiztonságról van szó, akkor a zsarolóvírus vitathatatlanul elviszi a pálmát az év sztorijaként. A zsarolóvírusok működtetői finomítottak az arzenáljukon, és most már inkább a nagyméretű szervezetek elleni kevesebb számú támadásra fókuszálnak.
A leggyakoribb célpontok a kormányzati és az ipari szektorban működő szereplők voltak; a két szektor ellen irányuló támadások összességében csaknem 50 százalékát adták az összes zsarolóvírushoz kapcsolódó incidenselhárítási kérésnek a 2021-es évben. Az informatikai vállalatok és a pénzintézetek is a népszerű célpontok közé tartoztak.
Azzal párhuzamosan azonban, hogy a zsarolóvírusok működtetői átálltak a nagyobb összegű váltságdíjak követelésére és a jelentősebb, ismertebb célpontok támadására,
növekvő nyomás nehezedik rájuk a politikusok és a rendvédelmi szervek részéről, ezért aztán kritikusan fontos számukra a támadások hatékonyságának növelése.
Ennek kapcsán a Kaspersky szakemberei két fontos trendet emelnek ki, amelyek véleményük szerint népszerűek lesznek majd 2022-ben. Először is, a zsarolóvírusokkal támadó csoportok valószínűleg gyakrabban hozzák majd létre a zsarolóvírus Linux buildjét a támadási felületük maximalizálásához, mint ahogy azt már a RansomExx és a DarkSide csoportoknál is láthattuk. A támadók továbbá nagyobb hangsúlyt helyeznek majd a „pénzügyi zsarolásokra”. Ilyen esetekben a kiberbűnözők azzal fenyegetőznek, hogy információkat szivárogtatnak ki a kritikus pénzügyi eseményeken keresztülmenő (például fúzióra, akvizícióra vagy tőzsdére készülő) vállalatokról a részvényáraik alulértékelése céljából.
Ha egy cég ilyen sebezhető pénzügyi helyzetben van, akkor nagyobb valószínűséggel fizeti ki a váltságdíjat.
„2020-ban kezdtünk el az úgynevezett „Ransomware 2.0-ról” beszélni, és most, 2021-ben azt látjuk, hogy teljes gőzzel robog felénk a zsarolóvírusok új korszaka. A zsarolóvírusok működtetői nem elégszenek meg az adatok titkosításával, hanem ellopják őket a kritikus fontosságú, jelentős célpontoktól, és azzal fenyegetőznek, hogy nyilvánosságra hozzák az információkat, ha az áldozatok nem fizetnek. Ráadásul a Ransomware 2.0 még a következő évben is velünk marad”
– mondta el Miroslav Koren, a Kaspersky Kelet-Európáért felelős igazgatója.
A kiberbiztonsági cég szakértői szerint a zsarolóvírus támadások elleni védekezés jegyében a vállalatoknak tartózkodniuk kell a távoli asztal szolgáltatások nyilvános hálózatokon való működésének engedélyezésétől, ha pedig ez mindenképpen szükséges, mindig használjanak erős jelszavakat hozzájuk. A VPN megoldásokhoz érkező javításokat haladéktalanul telepíteni kell, és általában is érvényes, hogy mindig naprakészen kell tartani a szoftvereket az összes használt eszközön.
Célszerű fokozott figyelmet fordítani a kimenő forgalomra, hogy észlelni tudják a kiberbűnözők kapcsolatait,
emellett érdemes rendszeresen biztonsági mentést készíteni az adatokról. A vállalati környezet védelme érdekében a cégek részesítsék oktatásban az alkalmazottakat, és használjanak megbízható végpontvédelmi megoldást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.