Érzékenyen érintheti a Yettelt, ha az Európai Bizottság hosszabb távon nem csak felszólítja az uniós tagállamokat és a távközlési vállalatokat, hogy ne használják a Huawei és a ZTE berendezéseit saját 5G-s hálózataikban, hanem lépéseket is tesz ebbe az irányba. Korábban az Egyesült Államok kormánya elfogadhatatlan kockázatnak nevezte a Huaweit és a ZTE-t.
Amikor ősszel a Yettel arról tartott sajtótájékoztatót, hogy a 2021-ben indult több tízmilliárd forintos hálózatmodernizációs folyamata nagyságrendileg a felénél tart, a Világgazdaság kérdésére a cég szakértői azt mondták, nem látják annak a jelét, hogy a ZTE ismét az Egyesült Államok tiltólistájára kerül, mint a Donald Trump vezette adminisztráció idején.
Ez azért fontos szempont, mert a kínai vállalat gyártja a magyarországi hálózati berendezéseket, amelyekben nélkülözhetetlenek az amerikai csipek és alkatrészek.
Csakhogy immár Joe Bidenék is ütik a céget, megtiltották a Huawei és a ZTE új távközlési berendezések engedélyezését, behozatalát vagy értékesítését, mivel azok „elfogadhatatlan kockázatot jelentenek az amerikai nemzetbiztonságra nézve”. A Huawei reakciója szerint geopolitikai indíttatású vádaskodásról van szó.
Az amerikaiak után az Európai Unióban is felléptek a két kínai vállalattal szemben, igaz, egyelőre „csak” addig jutottak, hogy az Európai Bizottság mellett azok a cégek sem veszik/vehetik igénybe a szolgáltatásaikat, amelyek magas kockázatú beszállítóknak minősülnek.
Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos azonban további lépéseket és szigorításokat sürget, azaz könnyen előfordulhat, hogy idővel a Yettel Magyarország hálózatmodernizációjáig érhetnek a szálak.
Megkerestük a céget, amely azt írta, a PPF-csoport irányítási és befektetési stratégiája mindig is követte és követni fogja az Európai Unió távközlési infrastruktúrával kapcsolatos szállítók kiválasztására vonatkozó álláspontját.
„A PPF, a CETIN Csoport és a Yettel Magyarország Zrt. nagyra értékeli a ZTE-vel való eddigi hosszú távú sikeres együttműködést és vállalataink támogatására nyújtott minden erőfeszítést. A CETIN és a PPF továbbra is elkötelezett a legjobb hálózati minőség megőrzése mellett, mivel ez fontos tényezője a Yettel magyarországi stratégiájának a tekintetben, hogy vezető szerepet töltsön be az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatási élmény terén” – közölte a Yettel.
„Jelenleg nem jelent veszélyt a hálózatbiztonságra Ausztriában a kínai Huawei és ZTE” – jelentette ki Klaus M. Steinmaurer, az RTR osztrák műsorszórási és távközlési hatóság távközlési és postaügyi igazgatója.
Hasonlóan nyilatkozott a Deutsche Telekom német távközlési cég vezetője:
Timotheus Höttges azt mondta, az európai uniós figyelmeztetések ellenére kitartanak a Huawei 5G-berendezései mellett.
A cégvezető a Német Iparszövetség által szervezett konferencián felszólalva arról beszélt, hogy továbbra is szembeszáll az Európai Unióval, és csak akkor hajlandó eltávolítani a Huawei berendezéseit az 5G-infrastruktúrájából, ha a német kormány betiltja őket.
Ezt egyébként tervezi is: bizonyos kínai gyártmányú alkatrészeket kitiltana az 5G-hálózatból, az intézkedés „természetesen” a Huawei és a ZTE által előállított egységeket érintheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.