A budapesti karácsonyi vásár, amelynek helyszíne a Vörösmarty tér, hivatalos méretét tekintve nem a legnagyobb Európában, ám azzal, hogy a megszervezésébe évekkel ezelőtt bekapcsolódott a Fashion Street és az Erzsébet téri kézművesutca, amely átvezet a Szent István-bazilika előtti vásárhoz, Budapesten lehet a legnagyobb területet bejárni egybefüggő adventi fényfüzér alatt. A két végpont programkínálata (erről érdemes a weben tájékozódni, mert az adventi napokon mindig más-más esemény zajlik) lenyűgöző, és ez az, ami a legjobb vásárok közé emelte a budapestit.
Ám mindennek ára van, méghozzá a tömeg és az árszint jelentős növekedése. A több mint száz standon kínált portékák ára nemigen változott az elmúlt négy évben, ám az italokért és az ételekért egyre többet kérnek. Néhány beszámoló szerint Budapest drágább lett, mint Bécs. A beszerezhető ételek, nassolnivalók ára esetenként sokkal inkább emlékeztet a svájci árakra, mint a kelet-európaiakra. A bazilika előtti kézműves négercsók darabja 500 forint (1,8 frank), vagy egy falatnyi gyömbéres mézeskalács darabja 400 forint (1,4 frank). A Vörösmarty téren a lángos 1500–2500 forint (5–9 frank), a kürtőskalács 1500 forint (5 frank). A legmenőbbnek számító colmari vásárban (a Svájc nyugati határa mellett fekvő francia kisvárosban) ezek az árak magasnak számítanak.
A budapesti vásár italkínálatának ára messze elmarad az uniós vagy a svájci áraktól. Itthon egy négydecis sör 1000 forint, Bécsben 3,8 euró, Svájcban 4,5 frank. A forralt bor decije 800-900 forint, Bécsben messze 3 euró felett van. A kávé is két eurónál több, itthon egy presszó 450 forint. Vagyis ezek az árak az átlagos magyar pénztárcáknak magasak, de közel sem annyira, mint nyugatabbra, sőt, a prágai vásár sem olcsóbb – a sört kivéve.
Ráadásul a kereslet szemmel láthatóan bőven meghaladja a kínálatot, csúcsidőben, vagyis délután öt-hat körül már nem is érdemes helyet keresni a vásárban, mert elviselhetetlenül nagy a tömeg (vagy kora délután, sötétedés előtt, vagy inkább az esti órákban, zárás előtt érdemes kilátogatni). Zömmel orosz ajkúakkal találkozni, de szép számmal vannak amerikaiak és nyugat-európaiak is.
Budapesten kívül is van élet, egyre nagyobb figyelmet kap a győri karácsonyi vásár a belvárosi Széchenyi téren. A helyszín igazán különleges: a barokk épületekkel körbefogott főtér a térség legimpozánsabb produkciójává avatja a vásárt. Osztrákok, szlovákok járnak át ide adventi vásárra, a produkció rangos társasági eseménynek számít. Ráadásul a tömeg sem annyira elviselhetetlen, mint a fővárosban.
Az ország keleti felében is találni igazán hangulatos adventi vásárt. Debrecen (Kossuth tér) az utóbbi néhány évben nagyon sokat költött az év végi látványosságra, s mára az étel- és italkínálat már a fővárosi vásár gasztropiacával vetekszik. Az árusoknál még fellelhető a kínai portéka, de az árukínálat is sokat javult az utóbbi időben. Ez a vásár is csendesebb a budapestinél, de csúcsidőben, főleg a vásár területének elrendezkedése miatt (középen halad át a villamos) bántó a tömeg.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.