Amikor az ismerőseimmel beszélgetek, mindig azt mondom nekik, hogy ebben a sokszor materiális világban az utazás ad számomra olyan maradandó élményeket, amik a tárgyakkal ellentétben végig elkísérnek utamon, magamba zárom őket. Egy egy utazás alkalmával olyan emlékekkel gazdagodom, amiket jó felidézni, legyenek azok ősi templomok, régészeti gyűjtemények, kristálytiszta tavak, a tenger morajlása, a város zaja, a helyi ételek ízei, vagy személyes kedvencem, a francai borok zamata. Világot látni nekem életcél, ami folyamatosan hajt előre, azonban ha már ott vagyok a kiszemelt országban, képes vagyok megélni azt, amit tőle kapok: hátradőlök és engedem, hogy sodorjon magával. Azt hiszem, ezt máshogy nem is lehet, érdemes.
Amikor pár héttel ezelőtt jött egy lehetőség, hogy a Világgazdaságot képviselve elutazhatom Szlovéniába egy szálloda és szabadidőközpont bemutatására, boldogan mondtam igent, már csak azért is, mert az Alpok lábánál elterülő ország eddig kimaradt nekem. Budapestről 400 kilométeres út várt ránk újságírókollégáimmal a nagyjából hatezer lelket számláló észak-szlovéniai Mozirje településig, ami egykoron Stájerországhoz tartozott, ma Savinja-régió része. Már a határt átlépve is lenyűgöztek a természeti adottságok, a dombokból Magyarországtól távolodva hegyek lettek, a kukoricaföldeket komlóültetvények váltották utazásunk során.
Eleinte azt hittem, Svájcban, vagy Ausztriában vagyok, az olaszországi Dolomitok – szintén páratlan – látványa tárul elém. Nem így volt, ez a szomszédos Szlovénia – csoda néhány órára a magyar fővárostól.
Megérkezésünk után kitűnő diólikőrrel frissítettek fel minket vendégváróink, majd kabinos felvonóval indultunk az Alpok csúcsai közt elterülő nemzeti park területén található Golte Hotelbe. A nemrégiben teljes körűen és szépen felújított wellness szálloda különleges fekvésű. A több mint 1400 méteres tengerszint feletti magasság miatt a hőmérséklet itt általában 10 fokkal hűsebb, mint lent, így a nyári hőség sem lehet az erdei túra akadálya amellett, hogy síeléshez is nagyszerű választás ez az 54 szobát és további modern és funkcionális apartman házakat kínáló szálloda.
Gyalogtúránk során örömmel vettük, hogy a hegyi ösvények nem túl meredekek, ezért a család idősebb tagjainak sem különösebben megerőltetőek a séták. Ha az ember idelátogat, mindenképpen érdemes megragadni a fényképezőt, mivel a hegyről a völgybe olyan pártalan kilátás nyílik, amit a hazai földrajzi adottságok mellett ritkábban tapasztalhatunk. Noha a friss és tiszta levegő kiszívott minket a hegyekben, kihívásokra vágytunk. Kérdésünkre, hogy mit lehet itt még csinálni, a szálloda menedzsmentje a nagyteljesítményű, ám környezetbarát elektromos kerékpárokra mutatott. Ezek az eszközök lehetőséget biztosítanak arra, hogy a sport jótékony hatásai mellett az embernek legyen energiája a tájban is gyönyörködni. Maradandó élményt nyújtott a több órás, szakértő által vezetett túra a nyeregben. Bár nem próbáltam ki, siklóernyőzni, falat mászni vagy épp zipliningolni is adott a lehetőség.
A szlovén konyha előttem ismeretlen terület volt, de szerencsére az aktív órákat a kulináris élvezetek követték. Kipróbáltuk az igazi szlovén poticát, az édes tésztát, amit nyolcvan féle töltelékkel készíthetnek. Felkerestük továbbá az egyik legrégebbi szlovén hegyi hüttét, hogy végigkóstoljuk a tradicionális szlovén konyha többi remekét is. Aki a magyaros, olaszos vagy épp osztrák ízeket kedveli, annak az itteni húsételek és desszertek is ízleni fognak, ugyanis a szlovén konyha főleg ezeket a hatásokat ötvözi. Akkor sem járunk egyébként rosszul, ha az étkezést inkább a hotelben oldjuk meg, ahol híres séf készíti a fogásokat.
Csoportunkat a nyár végén látták vendégül, és a programok is ennek megfelelően zajlottak, de télen a Golte igazi síparadicsommá alakul: 6 lifttel, 12 kilométernyi különböző nehézségű pályával, oktatással és versenyekkel várja a vendégeket. Itt található az ország leghosszabb sífelvonója is, ahonnan pazar kilátás nyílik a környező hegyekre. A síelők számos hotel és wellness-szolgáltatás közt választhatnak, esténként pedig koncertek és DJ-partik mozgatják meg a nemzetközi fiatalokból álló társaságokat. Ha már nemzetköziség, Mitja Terce, a szálloda ügyvezető igazgatója arról tájékoztatott minket, hogy a rövidtávú céljaik között szerepel, hogy vendégkörük a nyári időszakban 25, a téli időszakban pedig legalább 35 százaléka magyar legyen. „Legalább három előnye van a magyar vendégek számára, ha nálunk szállnak meg. Az első természetesen a szlovén Alpok adta élmény, a második az, hogy közelebb vagyunk Magyarországhoz sok más hegyi üdülőhelyhez viszonyítva, a harmadik pedig a jó ár-érték arány” – foglalta össze a Hotel Golte vezetője.
Ahogy szállodára adott magyar értékeléseket néztem az interneten, jó úton járnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.