Norvégia gazdaságának a 4,2 százalékát adja a turizmus, tavaly folyó áron mintegy 170 milliárd norvég koronás (1 korona 33,5 forint a jegybanki deviza-középárfolyam szerint) bevételt könyvelhetett el az ágazat, ebből pedig 50 milliárdot hoztak magukkal a külföldi vendégek.
Minden 15. norvég álláshely ebben a szektorban van, a nemzetközi vendégéjszakák száma pedig már a 10 millióhoz közelít.
Az egy főre jutó GDP-t tekintve – Luxemburg és Svájc után – a világ harmadik számú országa ennél nagyobb idegenforgalomra azonban nem is vágyik, épp ellenkezőleg: egy gondosan előkészített stratégia mentén igyekszik óvni a természeti értékeket az úgynevezett overtourism, azaz a túlturizmus jelenségétől. Ehhez nagyban hozzájárulhat az is, hogy egy évtized alatt dolgoznának le hármat, az ország szén-dioxid-kibocsátását ugyanis 2050 helyett már 2030-ra lenulláznák. Évente 53 millió tonnával kell mérsékelni a levegőbe jutó károsanyag-mennyiséget, ez pedig a turizmusra várhatóan éppúgy hatással lesz, mint a közlekedésre vagy az építőiparra.
Megteheti az oslói kormány, hogy stoptáblát állít a tömegturizmus elé, hiszen van bevétel bőven a halászaton és a tengerhajózáson túl elsősorban a kőolaj- és földgáz-kereskedelemből, továbbá a megmunkált fémek, gépek és berendezések exportjából.
Míg 10-15 éve még amiatt aggódtak a norvégok, hogy a legnépszerűbb attrakciók környezetében nincs kellő számú mosdó és szemetes, addig mára a szükséges infrastruktúra rendelkezésre áll, a toplátványosságok mentén pedig kezelhetetlen mennyiségű a turista, főként a közösségi médiabeli lájkvadász.
A norvég „tömegnyomor” természetesen nem hasonlítható a New York-i Times Square, a riói Megváltó Krisztus-szobor vagy a vatikáni Sixtus-kápolna körül megszokott, rendületlenül hömpölygő emberfolyamhoz, elvégre a 385 ezer négyzetkilométeres területen mindössze 5,3 millióan osztoznak, a helyiek mégis veszélyben érzik lételemüket, a barangolás szabadságát (allemansrätten). Eszerint mindenkinek joga van hozzáférni bizonyos állami vagy magántulajdonban lévő földterületekhez, tavakhoz és folyókhoz rekreáció és testmozgás céljából. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kirándulásuk során átkelhetnek egymás birtokán, s akár még kempingezhetnek is a számukra idegen területen, ha kulturáltan viselkednek és rendet hagynak maguk után. Ezt a fajta, turisták elől őrzött, belső harmóniát féltik, kifelé ugyanis nehéz szabályozni azt, ami belföldön paragrafusok nélkül is magától értetődő.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.