Régen május elsején indult a strandszezon, az energiaárak, a vegyszer, a munkaerő drágulása miatt újabban azonban már csak a garantáltan nagy forgalmat ígérő iskolaszünettel startol – mondta a Világgazdaságnak Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára.
Jó hír viszont, hogy a fürdőket nem söpörte el az energiaválság, gyakorlatilag változatlan számban üzemelnek tovább, bár minden korábbinál óvatosabban terveznek a nyitvatartással és a kapacitásokkal. A szabadtéri medencék megnyitását jellemzően csak az igazi nyárra időzítik, a klasszikus strandok pedig még mind zárva vannak, a start egy hét múlva várható.
A költségek nagyon megugrottak, ebből fakad a jegyáremelések mértéke:
átlagosan 40 százalékkal kerül többe egy fürdőbelépő, mint tavaly ilyenkor.
A fürdők és a strandok kénytelenek a nagy áremelések mellett szigorúan tervezni, egy-egy hétvégényi erős forgalomból ugyanis nem tudnak egy hónapnyi működést finanszírozni. Éppen ezért az iskolaszünet első napjától rajtolnak el ők is, mert onnantól már hétköznap is erős a forgalom, már ha jó az idő.
Az idei nyár forró lesz, de úgy tűnik, esős is, ami egyáltalán nem tesz jót a strandok forgalmának
– hangsúlyozta Balogh Zoltán. A fürdőszövetség főtitkára szerint ez a legrosszabb ágazati forgatókönyv, mert a beltéri medencék ugyan zavartalanul üzemelnek minden időben, de a kirándulókedv léket kap az esőtől.
Akárcsak a belföldi turizmus, amelyet az erős forint gyengíthet. Olyannyira reális ez a jövőkép, hogy egyre hangosabban merül fel szakmai körökben a prognózis: a kiutazási láz nyomot hagy majd a belföldi vendégek számán.
Elvileg tehát a jövő hét végén kezdődő iskolaszünettel elindul a strandszezon, az elmúlt hetek időjárása után azonban
óvatosak a szabadtéri medencék és nyitott strandok üzemeltetői, akiknek idén csak pünkösdkor volt számottevő forgalmuk.
Tavaly még nagy várakozással tekintettek a fürdőágazatban az idei szezon elé, remélve, hogy visszatérhet a négy évvel ezelőtti forgalom. Tény, hogy nagyon jól indult az év a meghosszabbított téli és közigazgatási szünet miatt, de aztán
jobban visszaesett a vendégszám a szezonálisan szokásosnál, az első negyedévet 15 százalékkal a 2019-es forgalom alatt zárták látogatószámban a fürdők
– tudta meg a Világgazdaság.
A határ menti és közeli településeken megjelentek a szomszédos országbeli vendégek, de összességében még nem tért vissza a Covid előtt külföldi látogatószám. A fürdők és strandok, mint egy-egy település fő turisztikai attrakciói, a helyi vendégekre is egyre erősebben építenek, miközben a szálláshelyek is szorosabbra fűzik az érdekközösséget, kedvezményes belépőket kínálnak a csomagárban.
A szakmai szövetség adatai szerint mindeközben elkezdtek előremenekülni az üzemeltetők, az összes lehetséges pályázati forrást felhasználva: TOP-os és TOP+-os pénzekből megindultak a felújítások, energetikai korszerűsítések. A működési költségek csökkentése a fenntarthatóság és versenyképesség záloga is egyben, ami számszerűsíthető előnyökkel jár a jövedelmezőségben, és a belépőjegyek árát is segít szinten tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.