Ezrek ismerték és gyászolják Kozma Zsuzsanna fitnesztrénert, aki edzőként és magánemberként is hitelesen hirdette az egészséges életmód fontosságát. Tragikusan korán bekövetkezett halálát vélhetően egy rossz mozdulat okozta, amikor a látványos tájat fotózva – az első sajtóhírek szerint egy szelfi – miatt megcsúszhatott, és a mélybe zuhant Jordániában, a hegyekben.
A vizsgálat még tart a hét elején bekövetkezett halálos baleset miatt Jordániában, amellyel kapcsolatban az már a családtagok és barátok sajtónak adott nyilatkozataiból kiderült, hogy
nem kizárt, hogy az interneten szervezett túra nem pusztán baráti volt,
hanem olyan utazás, amelynek résztvevői fizettek a szervezésért.
Leszögezzük: a vizsgálat lezárulta előtt, annak eredményét nem megelőlegezve és nem feltételezve, de igyekeztünk körüljárni az utazásszervezés, idegenvezetés, túravezetés és csoportkísérés piacát, az aktuális szabályozási környezetet.
Az utazási piacon nem ismeretlenek az úgynevezett utazási tanácsadók, akik a tanácsadásért kérnek pénzt, de az ügyfél érdeklődése alapján összeállított utazási csomagért semmilyen felelősséget nem vállalnak. Ők egy piaci rést használnak ki, legalábbis egyelőre, mert finoman szólva nem egyenlő feltételekkel játszanak a hivatalosan bejegyzett, vagyoni biztosítékkal utaztató vállalkozásokkal, az utazási irodákkal szemben.
Az utaztatás nemcsak a pénzről szól, hanem fogyasztóvédelmi kérdés is.
A magukat utazási tanácsadóként megjelölő társaságok az általuk adott információk minőségéért eszerint semmilyen szinten nem felelősek, és nem vállalnak semmilyen felelősséget a tanácsaik szerint utazókért? – teszi fel a költői kérdést Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnöke. Nem titok: a szakmai szövetség évek óta hiába küzd a jelenség ellen, amellyel szemben a vonatkozó és pontos jogszabályok híján a hatóságok sem tudnak fellépni, legalábbis egyelőre.
Információink szerint a MUISZ, valamint a Magyar Idegenvezetők Egyesülete és a Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége teljes összhangban támogatja a törvénymódosítást.
A fekete utaztatás, a jogosulatlan idegenvezetés felszámolása a turisztikai szakma minden szereplőjének érdeke ugyanis.
Az utaztatás nagy felelősség, az idegenvezetők, csoportkísérők tapasztalatai szerint utasként jellemzően másképp viselkednek az emberek, mint otthon. Sokan figyelmetlenné válnak, egy szépen megkomponált fotó, lenyűgöző panoráma miatt óvatlanok, nem törődnek a veszélyekkel. Figyelmetlenül lelépnek az úttestről, fellépnek egy arasznyi peremre a kilátón, és lemaradnak a csoporttól, mert belefeledkeznek a látványba. Ezek csak azok az alaphelyzetek, amelyekkel az idegenvezetők naponta találkoznak.
Tipikus, hogy megfelelő kondíció nélkül, vagy nem a megfelelő öltözékben vágnak bele nehéz túrákba. Izlandon, vulkántúrára nem egy turista akart már vietnámi papucsban elindulni, de dzsungeltúrára sem tudják, hogy nem atlétában érdemes menni.
A csoportos kiutazók 44 százaléka vásárol biztosítást, a többiek
napi legfeljebb ezer forintot spórolnak, és adott esetben milliókat kockáztatnak
– összegzi a helyzetet Deák Judit, a Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnöke.
A szakmában ugyanakkor más, komoly problémákkal is küzdenek, nevezetesen a jogosulatlan idegenvezetéssel szemben.
Megdöbbentő, de tény, hogy nálunk ma jószerint a külföldi utazási irodákra van bízva, hogy kérnek-e helyi, magyar idegenvezetőt, vagy sem, mert pontosan tudják, hogy Magyarországon, Budapesten évtizedek óta nem ellenőrzik az idegenvezetőket.
A mi törvényünkben benne van az a mondat, hogy a magyar utasokkal kiutazó idegenvezető, csoportkísérő külföldön idegenvezetést a meglátogatott ország törvényeiben megengedett mértékig csinálhat
– mondja Deák Judit.
Fordítva ez nincs így, a jogosulatlanul és büntetlenül itt dolgozó külföldiek elveszik a magyar idegenvezetők munkáját, ráadásul felületes információikkal rontják az országimázst. Egy külföldi sosem tudhat annyit egy adott helyről, mint az ott élő. A helyzet súlyos, ugyanis a koronavírus-járvány miatti leállás, majd a kata elvétele nyomán
a magyar idegenvezetők 30 százaléka már elhagyta a pályát, de a többieknek sincs elég munkájuk,
az ország pedig sok milliárd forint bevételtől esett el már az elmúlt években a nem itt adózó külföldi idegenvezetők foglalkoztatása miatt.
Egyik évben, karácsony előtt folyamatosan figyelmeztették a törvények betartására a külföldi csoportok vezetőit a Magyar Idegenvezetők Szövetségének tagjai, aminek annyi eredménye lett, hogy akkoriban több magyar idegenvezetőt foglalkoztattak, de a helyzet utána nem változott – tájékoztatott Kratofil Zita, a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének elnöke.
Az idegenvezetők bíznak abban, hogy a sokéves egyeztetés után végre előrelépés lehet a kérdésben, hiszen már az illetékesek is felismerték és elismerték a helyzet tarthatatlanságát.
Varga Mihály is elbúcsúzott a legendás fitnesztrénertőlKozma Zsuzsa tragikus hirtelenséggel hunyt el, amikor jordániai nyarlásán megcsúszott egy sziklán. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.