Spanyolországban egyre kevésbé látják szívesen a turistákat. A Világgazdaság is több ízben beszámolt róla, hogy a helyi lakosok a turizmus ellen tüntettek a Kanári-szigeteken, Madridban és Mallorcán is. Ám a külföldiellenesség nem csak a turistákra terjed ki: egyes kávézók megtiltották a digitális nomádoknak és távmunkásoknak, hogy órákon keresztül onnan dolgozzanak. Sevillában airbnb-s kulcstartó dobozokat kutyaürülékkel kentek be, Barcelonában pedig vízipisztollyal lőttek turistákra, hogy távozásra bírják őket – értesült az Euronews.
Egy fiatal férfi, akik az elmúlt hónapokat Barcelonában töltötte, azt mondta a lapnak:
Egyértelmű, hogy a társadalom nem csupán turistaellenes, hanem külföldiellenes is, azaz xenofób.
A 30 éves férfi hozzátette, hogy a társaságával ügyelnek rá, hogy az utcákon megszólaljanak-e angolul, még akár maguk közt is.
Spanyolország a harmadik legnépszerűbb úti cél a digitális nomádok közt Portugália és Thaiföld után. Ez nem meglepő, ha azt nézzük, hogy a spanyol állam nemcsak a turistákat, hanem a külföldi dolgozókat is csábítja. 2023 januárjától vízumot is kiad azoknak a digitális nomádoknak, akik nem az Európai Gazdasági Térségből érkeznek. Ezt a vízumot alapvetően 12 hónapra lehet megszerezni, és legfeljebb öt évre meghosszabbítható – részletezi a Global Citizens Solutions.
Ezzel a vízummal leginkább britek és amerikaiak érkeztek az ibériai országba, azonban érdemes számításba venni, hogy az Európai Unióban szabad a személyek mozgása, így sok olyan svéd, német és holland is él Spanyolországban, aki onnan dolgozik. Az Euronews úgy tudja, hogy a spanyol sajtó mintegy 750 ezerre becsüli a távmunkások és a digitális nomádok számát a 48 millió lakosú mediterrán országban.
Ez pedig feszültséget okoz. A túlturizmussal együtt az ott élő külföldiek ugyanis párhuzamos társadalmat alakítanak ki: létezik egy a jól fizetett külföldieknek és egy a helyi dolgozóknak. A nyelv pedig annak a jelzője, hogy az adott személy melyik társadalomhoz tartozik.
A külföldiek növekvő számával párhuzamosan a helyi vállalkozásokat nemzetközi láncok és olyan kávézók váltják fel, amelyek megfelelnek a távmunkára. Eközben a hagyományos spanyol életforma kiveszik a hétköznapokból.
A túlturizmus az extra környezeti megterhelés mellett ellehetetleníti a helyiek lakhatását és ezzel együtt a munkavállalását is. A problémákat helyi szintű rendelkezésekkel próbálják enyhíteni. Így tett Barcelona városa is, ahol a jövőben tilos lesz rövid távra lakást kiadni, azaz például Airbnb-n hirdetni, hasonlóképpen Valenciában is korlátozzák az ilyen típusú lakáskiadást.
A spanyol kormány pedig megszüntette az aranyvízumprogramot, amely jelentős ingatlanbefektetésért cserébe adott tartózkodási engedélyt az Európai Unión kívülieknek. Ezzel szeretné az állam visszavágni az ingatlanpiaci árakat.
Spanyolországban nyaralókból lesznek a lakásvásárlók: egyre több a magyar házigazdaNem lankad a magyarok érdeklődése a spanyolországi ingatlanok iránt. A befektetőket az Airbnb-szabályozás szigorításáról szóló hírek sem rettentik el, a spanyol turizmus töretlenül szárnyal, a lakások ára és bérleti díja hónapról hónapra emelkedik. Ráadásul az ingatlanok egész évben bérbe adhatók, rövid és hosszú távú kiadással egyaránt átlag feletti hozamot termelnek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.