A gyorsan bővülő európai uniós szélenergia-iparnak hamarosan a szükségesnél évente 5500 szakképzett munkaerővel kevesebb áll a rendelkezésére. A kínálat és a kereslet közötti szakadék 2030-ra elérheti a 18 ezer főt is. A hiány nagyobbik fele az üzemeltetés és a karbantartás területén fenyeget az EU Szélenergia Műszaki Platformja szerint. A TPWind munkáját is koordináló Európai Szélenergia Szövetség (EWEA) ezért a napokban ajánlást fogalmazott meg az uniós szintű oktatás beindításával kapcsolatban.
"Magyarországon nincs ilyen gond, igaz, a garanciális idő alatt eleve a gyártó feladata a karbantartás. Ezt a hazai szélturbinák kis száma miatt jórészt külföldről (Schwechatról) oldják meg, de a spanyol Gamesa, amelynek a turbináiból a legtöbb van az országban, egy helyi alvállalkozón keresztül 20 fős magyarországi szélerőműves csapatot tart fenn” – válaszolt lapunknak a Magyar Szélenergia Ipari Társaság elnöke. Hoffmann László később sem tart szakemberhiánytól, mert villamosipari szakemberek könnyen átképezhetők a szélenergia-ipar számára.
Tavaly az EU-ban 11,6 gigawattnyi szélenergia-kapacitást helyeztek üzembe, ezzel az összes beépített kapacitás 105,6 gigawattra nőtt. (Magyarországon semennyit.) A 11,6 gigawattóra 9,4 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, ám ez csak azoknak a megrendeléseknek köszönhetők Christian Kjaer, az EWEA vezérigazgatója szerint, amelyek még a területet 2011 óta érintő politikai bizonytalanság kibontakozása előtt születtek. E bizonytalanság a telepítésekben az idén és jövőre érezteti a hatását.
A szélerőművek tavaly 26 százalékot képviseltek az EU-ban üzembe helyezett összes áramtermelő kapacitásból, a szélparkok áramával pedig az európai áramigény 7 százaléka elégíthető ki. (Magyarországon mintegy 2 százalék.) Az uniós országok azonban együtt 1,7 gigawattnyi szélerőmű-telepítéssel vannak elmaradva saját terveiktől. Az elmaradók között van Magyarország is, 17 másik ország mellett.
Az EWEA Keleti szél című előrejelzése szerint 2020-ra már a térségünkben is annyi szélenergia-kapacitás lesz, amennyi 9 millió háztartás árammal való ellátásához elég. Ám a tanulmány azt is hozzáteszi: stabil szabályozási környezet nélkül lemondhatunk e beruházásokról. A Törökországot, Ukrajnát és Oroszországot is tárgyaló tanulmány elsősorban a szélenergia törökországi felfutását látja esélyesnek, éppen azért, mert ott már most kedvező a szabályozási háttér. Christian Kjaer Csehország és Bulgária mellett Magyarországot emeli ki, mint ahonnan a befektetők és a bankok kivonulhatnak a terület finanszírozásából, ha a kormányok tesznek le az asztalra hosszú távú megújulóenergia-politikát.
A szabályozással globálisan is gond van, erre a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) vezető közgazdásza hívta fel a figyelmet egy bécsi konferencián. Mint közölte: 2011-ben a világon 523 milliárd dollárt költöttek a fosszilisalapú energiatermelés támogatására – ezzel a szén-dioxid-kibocsátás ösztönzésére –, míg a megújulókra csak 88 milliárdot.
GE-turbinák Romániába
A GE hét 2,5 megawatt kapacitású és 103 méter rotorátmérőjű szélturbinát szállított a romániai Csernán lévő szélerőműparkhoz. Közleménye szerint tízéves, teljes körű szolgáltatási megállapodás is kötött. A 30 millió dolláros projektet egy „vezető európai kereskedelmi bank” és a Quercus Assets Selection finanszírozza. A megrendelő az Energia Verde Venturo román projekttársaság. Az összesen 17,5 megawatt összteljesítményű erőműparkot még az idén üzembe helyezik, ekkortól mintegy 7000 romániai háztartásnak ad tiszta energiát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.