BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átmeneti exportstopra kényszerül a Richter

A kötelező gyógyszer-azonosító jelek adatait feldolgozó rendszer egy hónapja problémákkal küzd Oroszországban, ami a vámkezelést is rendkívül lelassítja. A Richter emiatt ideiglenesen felfüggeszti a szállításokat Oroszországba.

A hónap végéig leállította az Oroszországba irányuló gyógyszerszállításait a Richter, a magyar anyavállalat döntéséről a moszkvai kereskedelmi képviselet levélben értesítette az ottani egészségügyi minisztériumot és a gyógyszergyártó partnereit.

A döntés mögött húzódó probléma azonban nem Richter-specifikus, más gyógyszergyártók beszállításait is érinti – válaszolta

a Világgazdaságnak Beke Zsuzsa, a társaság PR- és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója. Az biztosan kijelenthető, hogy a Richter termékeiből nem lesz hiány Oroszországban, a nagykereskedésekben elegendő áru van a magyar cég gyógyszereiből – tette hozzá. A Gedeon Richter-Rus leányvállalat termelési tevékenységében nincs változás, a szerializációval (egyedi gyógyszer-azonosítási rendszer) kapcsolatban vannak ugyan nehézségek, de a nagykereskedőkhöz a kiszállítások folyamatosak – hangsúlyozta Beke Zsuzsa.

Az anyavállalat exportszállításainak kényszerű felfüggesztése mögött többek közt az áll, hogy

a Richter egyik szállítmánya két hete rostokol az oroszországi vámraktárban, mivel a vámeljárást technikai gondok miatt nem sikerült lefolytatni

– írta a Farmvesztnyik című orosz portál. A probléma a júliusban bevezetett kötelező szerializációhoz kapcsolódik: a szabályozás szerint kereskedelmi forgalomba csak azonosítójellel ellátott gyógyszerek kerülhetnek, a dobozokra nyomtatott címke adatait pedig fel kell tölteni az állami tulajdonú üzemeltető, a Rosztek informatikai rendszerébe, ez már a vámkezelési eljárásnak is feltétele.

A Gedeon Richter-Rus szeptember végétől tapasztal technikai problémákat a gyógyszerszállítmányok mozgását nyomon követő rendszerrel kapcsolatban.

De nem csak őket érintette a Rosztek rendszerének szeptember végi összeomlása, amikor is az addig feltöltött gyógyszeradatbázis elveszett, és csak a 38 százalékát sikerült később helyreállítani. Igaz, a múlt hét közepén már jelezte az üzemeltető, hogy a rendszer ismét normálisan működik.

Fotó: Vladimir Smirnov / Getty Images/TASS

Az árumozgások nyomon követésére és a gyógyszerhamisítás visszaszorítására kifejlesztett rendszer bevezetése sokak szerint kellő előkészületek nélkül, túlságosan sietve történt. Úgy tűnik, a félelmek nem voltak alaptalanok: a jelek szerint az informatikai rendszer nem mindig képes megbirkózni a megnövekedett adatterheléssel.

A gyógyszerhiánnyal kapcsolatos félelmek azonban nem alaptalanok, még akkor sem, ha a Richter készítményei biztosan nem tűnnek el a patikákból.

A koronavírus-járvány második hullámában (ahogy tavasszal is történt) az orosz lakosság igyekszik felhalmozni a gyógyszerkészleteket, elsősorban antibiotikumokat és vírusellenes szereket.

A hiány másik oka lehet, hogy a létfontosságú készítmények ára hatósági szabályozás alá került, amire egyes gyártók a termékkínálat szűkítésével reagáltak.

Orosz képviselők egy csoportja javaslatot tett a kötelező gyógyszer-azonosítások ideiglenes felfüggesztésére, indítványukról október 28-án születhet kormányhatározat. A szerializáció bevezetése óta a Rosztekhez 138 importőr regisztrációs kérelme érkezett be több mint 2400 gyógyszerféléhez kapcsolódóan, ebből negyven volt a Richteré – írta a Farmvesztnyik.

Újra öt százalék felett a nagybefektető

A Fidelity International október 23-i tájékoztatása szerint az ír központú befektetési alap amerikai érdekeltsége, az FMR LLC Richter-részvényekhez kapcsolódó szavazati joga 5,07 százalékra nőtt a múlt héten. Tegnap délutánra a Richter-részvények árfolyama fél százalékkal csökkent. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.