A püspökszilágyi Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tárolóban (RHFT) folyó biztonságnövelő program ígér megoldást a létesítmény sugárvédelmi ellenőrzött zónája alatti talajvízben megemelkedett tríciumkoncentráció kezelésére. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) a Világgazdaságnak hangsúlyozta, hogy a telephelyen kívül, az ellenőrző kutakban a természetes háttérsugárzástól eltérő koncentrációk nem mérhetők, és a telephelyen belüliek is több nagyságrenddel alatta vannak a hatósági korlátoknak.
A jelenség évek óta fennáll, az állapot lényegesen nem változik, nem veszélyezteti sem a dolgozók, sem a környezet, sem a lakosság biztonságát.
Büntetőjogilag sem tehető senki felelőssé a tríciumszivárgásért. Az OAH szerint a radioaktív anyagoknak a tárolóból való kikerülését mesterséges (épített), valamint természetes (földtani vagy geológiai) gátak együtt korlátozzák.
A radioaktívhulladék-tárolókat nemzetközi ajánlások alapján úgy tervezik, hogy a gátrendszer ellássa a feladatát.
A szennyezés azonban nem maradhat fenn, így az illetékes környezetvédelmi hatóság kötelezte a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft.-t (RHKT) a szennyezés okának és eredetének kivizsgálására, a megnövekedett koncentrációk folyamatos mérésére. Erről az RHKT rendszeresen beszámol a hatóságoknak.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.