A Világgazdaság kérdésére a Józsefvárosi Önkormányzat sajtóirodája közölte: a Corvin Áruház homlokzatát borító fedés eltávolításáról és az eredeti homlokzat helyreállításáról ma már jogerős bírósági döntés rendelkezik, de „miután az önkormányzat kötelezte erre a tulajdonost, nem lenne etikus, ha a költségeit teljes egészében áthárítaná”. Az önkormányzat képviselő-testülete ezért döntött úgy – írták kérdéseinkre válaszul –, hogy a tavaly év végi kormányhatározatban megítélt 300 millió forintos kormányzati támogatást a Corvin Áruház műemléki homlokzatának felújítására fordítja a kerület.
A tervek szerint a homlokzat 2019 végéig megszépül, az épület tulajdonosa, a Corvin Áruház Ingatlanhasznosító Kft. pedig partner az épület megújításában, ezért magánberuházás keretében el kívánja végezni a Márkus Emília, a Stáhly utcai és a Somogyi Béla utcai frontokon is
a teljes homlokzatfelújítást, a homlokzati nyílászárók cseréjét, a meglévő bejáratok felújítását és áthelyezését.
Felújítják és szigetelik a tetőt, új fűtési, hűtési és elektromos rendszert építenek ki, fejlesztik a gépészeti és felújítják a tűzvédelmi rendszert. A tervek között szerepel új mozgólépcső és liftek beépítése az áruházba, amelynek megszépülő homlokzatát ki is világítják majd.
Az 1926-ban épült, 1956-ban megsérült, majd a hatvanas években félig beborított épület teljes felújításának költsége persze a 300 milliós támogatásnál nagyságrendileg több, de arra a kérdésre nem kaptunk választ, hogy mekkora lehet a végső büdzsé, vagyis mihez mérték a kormányzati támogatás átcsoportosítását. A megrongálódott homlokzatot rejtő bádogsipka eltávolítására az S&C Áruházlánc Rt. 1999-ben készített konkrét és részletes tervet, ám a végrehajtást hátráltatta, hogy – amint az a korabeli híradásokból kiderült – a teljes körű műemléki felújítása kétszer annyiba került volna, mint egy új üzletközpont megépítése.
Időközben eltűnt a Corvin mellől az egykori sajtószékház, helyet adva egy modern üzletközpontot is magában foglaló hotelnek, és újabb tervek születtek a Blaha Lujza tér felújításáról.
Most ez utóbbi adja az apropót a nagy múltú Corvin megfiatalításához, hisz az épület régóta a tér szégyenfoltja. A környezetbe nem illő és esztétikailag is erősen kifogásolható alumíniumborítás ráadásul méltatlan az épület múltjához és környezetéhez, ezért a homlokzat felújítása szimbolikus jelentőségű, régóta az önkormányzat tervei között szerepel – tudtuk meg.
Az alumíniumborítás eltávolításáról született tavaly őszi önkormányzati rendeletben még 22 millió forintos költség szerepel a hatósági eljárás mellett, vagyis mindent levonva és egybevetve a Corvin épületének rekonstrukcióját több mint negyedmilliárddal segíti az állam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.