Egyre tudatosabbak a munkavállalók, de kétségtelen, hogy az építőiparban oda megy dolgozni a munkás, ahol könnyebb feltételekkel foglalkoztatják – mondta a Világgazdaságnak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
A Pénzügyminisztérium jelentése szerint ugyanis az építőipari vállalkozásoknál volt a legmagasabb, 38 százalékos a feketén foglalkoztatottak aránya a tavaly január–szeptemberi időszakban, ez két százalékponttal több, mint az egy évvel korábbi adat. Vagyis az dönt, hogy ki fizet többet, akár zsebbe, de ennek a jogi hátterével és a munkavédelemmel már nem igazán foglalkoznak – tette hozzá.
A feketefoglalkoztatás főleg a mikrovállalkozások egy részénél elterjedt, közepes és nagyobb cégek ilyet nem engedhetnek meg maguknak – emelte ki Koji László. Mint mondta, az ÉVOSZ tett két javaslatot, amelyek, meglátásuk szerint segítenék a piac fehéredését. Az egyik, hogy a NAV elektronikus rendszerében lehetne olyan szoftvert használni, amellyel kiszűrhetők a szélsőségek, és ezáltal célirányos ellenőrzést lehetne végezni. A másik javaslat, hogy magánszemélyeknél a lakásfelújításokra is ki lehetne terjeszteni az áfa-visszaigénylés lehetőségét, ez a tulajdonosokat is arra ösztönözné, hogy minden kivitelezőtől számlát kérjenek.
A tavalyi munkaügyi ellenőrzések az építőiparban egyébként 1130 munkaügyi bírságot vontak maguk után 164,6 millió forint összegben. Az ellenőrzött munkavállalók 68,7 százalékát érintette valamilyen munkaügyi szabálytalanság.
Az építőipar mellett a vendéglátás volt az a terület, ahol nőtt a feketefoglalkoztatás aránya az ellenőrzött munkavállalóknál, a többi vizsgált és meghatározó gazdasági ágazatban csökkent az arányuk. Erre reagálva Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) főtitkára a Világgazdaságnak hangsúlyozta: Európa valamennyi országával versenyeznek a munkavállalókért, sok magyar eleve külföldön dolgozik.
Gyakran a fizetés mértéke az elsődleges a munkavállalóknak, és a tisztességesen működő cégeket is rendkívül rossz helyzetbe hozzák azok, akik például feketefoglalkoztatással jóval többet ajánlanak a munkavállalóknak, mint amennyi reálisan kigazdálkodható a munkaköltségek megfizetésével.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.