A drága magánpiaci és a többségükben rossz minőségű szociális bérlakások között tátongó űrt töltené be a Társaság a Lakásépítésért Egyesület (TLE) csaknem egy éve közzétett új közhasznú lakásépítési programja, ha a kormány odaállna az állami támogatással elképzelt, osztrák mintára felvázolt modell meghonosítása mellé. Ugyanakkor a családokért felelős új tárca nélküli miniszter, Novák Katalin a napokban egy olyan új otthonteremtési programot vázolt fel, amely hangsúlyozottan nem a lakásbérlést, hanem a saját tulajdonhoz jutást támogatja. A programmal minél több családot kívánnak kedvezőbb feltételekkel önálló lakáshoz juttatni, ezzel is motiválva a családtervezést, segítve a gyermeknevelést. A közhasznú bérlakásmodell viszont a megvásárolható bérlakások építését javasolja. Mint a TLE projektvezetője, Párdi Zsófia a Világgazdaságnak elmondta, szerintük az elképzelésük összhangban van a kormány demográfiai céljaival, hiszen szintén a gyermekes családok támogatására fókuszál. Ráadásul egy olyan időszakban tenné lehetővé a korszerű lakhatást, amikor nincs mindenkinek lehetősége saját tulajdonú ingatlanban gondolkodni.
A TLE programja éppen e szakadék fölött képezne hidat.
Eközben a piaci alapú bérleti díjakkal és a magáncégek által üzemeltetett bérlakásokkal más típusú keresletre lehetne fókuszálni – mutatott rá Párdi Zsófia –, mégpedig főként az egyedülálló és a pályakezdő fiatalokra nagyszámú, de kisebb alapterületű lakásokkal. A szakértő úgy véli, hogy helye lehet a megvásárolhatóság lehetőségét is tartalmazó közhasznú bérlakásmodellnek a kormány által tervezett további lépések között. Bár a teljes programot még nem ismerik – tette hozzá.
A megfizethető bérleti díj és a fenntarthatóságot, bővítést garantáló állami részvétel adja a közhasznú lakásépítési program egyik alapkövét, míg a rozsdaövezeti piaci bérlakásépítésnek mások lehetnek az alapjai. A lakásépítő cégek – mint azt az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület javaslata tartalmazza – a zömében fiatal bérlőtársadalomra szabott bérházak építését pusztán az építési szabályok módosításával, egyebek között a beruházásokat megdrágító mélygarázsok elhagyásával tennék gazdaságosabbá. Emellett a tárgyi adómentes bérbeadás lehetősége a vállalkozói szektor számára beszállási pont lenne a ma még döntően a magántulajdonosok által uralt bérleti piacra.
Évente ötezer új bérlakásra, összesen pedig 30-35 ezer új lakás építésére lenne szükség, mindehhez pedig a kínálati és a keresleti oldalon is egyidejű és azonos mértékű ösztönzés kellene
– mondta a Világgazdaságnak a legnagyobb hazai lakásépítő cégek egyike, a Metrodom Építő Kft. ügyvezetője, Kiss Gábor, aki erre most a kormány és a jegybank részéről is lát esélyt. Az előtakarékoskodással kombinált piaci bérlakások is otthonhoz juttatnák a célközönséget. Bár a rendszernek fontos eleme, hogy segítse a bérlőt saját tulajdon szerzésében, erre nem az adott bérházon belül, hanem más, értékesítésre készült épületben kerülne sor, mert a vegyes tulajdonú ház nem tudna jól üzemelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.