Mindenki a költségnövekedés fedezetét keresi az építőiparban, miután drasztikusan drágul egyes építőanyagok alapanyaga a világpiacon
– mondta a Világgazdaságnak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Azonban nem csak a kivitelezési idő nőtt a járványhelyzet miatt, a megvalósítási költségek is emelkedtek. Ez utóbbinak az oka az ágazat munkaerő-megtartó képessége érdekében érvényesített 5-6 százalékos, a bérfeszültségeket enyhítő emelés, és idén áprilistól az anyagköltségek megugrása is. A folyamatban lévő munkáknál megoldást jelenthet a műszaki tartalom átgondolása is, de erre jellemzően csak a legvégső esetben kerül sor, most inkább az alternatív építőanyagok használata lehet a hatékony forgatókönyv.
Példaként a betonacélt említette Koji László, mondván, nyugat-európai helyett fehérorosz vagy kazah beszállítókkal kell együttműködni, azaz keleti relációkból jövő, jó minőségű anyagokkal lehet pótolni a kieső és megdrágult német termékeket.
Akár hosszú távon is a jelenleginél erőteljesebben támaszkodhat majd keleti építőanyag-forrásokra a magyar építőipar, ebben azonban már a kormányé a fő szerep, ugyanis az államközi megállapodásoknál nagy súlya van a bizalomnak, a barteren alapuló egyezségeknek.
Hasonló helyzetben már volt az ágazat 2017–2018 fordulóján, akkor a keresleti-kínálati viszonyok változása miatt emelkedtek az árak, most viszont sokkal összetettebb a kép. A nyersanyagok világpiaci drágulása mellett olyan termékkörökben is áremelési törekvéssel találkoznak a piaci szereplők, amelyeknél ezt semmi nem indokolja.
Érdemes lenne összetevőnként megvizsgálni az egyes termékeket, mert az általános drágulás markáns hatással van a hosszú futamidejű, azaz másfél éven túl megvalósítható beruházások árazására is
– fogalmazott az ÉVOSZ elnöke. A vészharangot megkongatta az ágazat, amely a korábbinál nagyobb volumenű szerződésállományra építi az idei évet, viszont már május közepe van, és még mindig nem látszik az állami és önkormányzati megrendelésállomány emelkedése.
A járvány miatt nem állt le az építőipar, de a szerződéskötések látványosan nehézkesebbek, ezeket muszáj lesz gyorsítani, mert a tervbe vett beruházásokat minden érdekelt el akarja indítani.
Aligha vigasz, hogy a magyar helyzet korántsem egyedülálló, a Német Építőipari Főszövetség is arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőanyag-gyártók már nem tudnak lépést tartani a megnövekedett világpiaci kereslettel, amelynek motorja Kína és az Egyesült Államok nagy fordulatszámon pörgő gazdaságának elszívó hatása. A német építőipar még mindig elegendő megrendelésállománnyal rendelkezik, de már nem képesek mindent időben kivitelezni, az építőanyag-hiány pedig automatikusan vezetett az árak emelkedéséhez is. A már megkötött szerződéseket az építőanyag-beszállítók még szerződéses áron teljesítik, újabb megrendeléseket azonban már csak napi áron vesznek fel. A főszövetség javasolja, hogy a szerződésekbe foglaljanak bele a vállalkozások egy úgynevezett építőanyagár-változási záradékot. Ez azzal a veszéllyel is jár, hogy a közeljövőben a nagyobb, anyagigényes beruházásokról a megrendelők átmenetileg le fognak mondani, így az építőipar rendelésállománya csökken, és megtorpan a konjunktúra – írta Mervai Péter, az ÉVOSZ németországi képviselője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.