Zöld jelzést kapott a kínai Sinopharm oltóanyag az Egészségügyi Világszervezettől – írja a dw.com. A WHO állásfoglalása szerint a vakcina biztonságos, hatékony és jó minőségű, bevethető az oltási programokban.
A Sinopharm az első nem nyugati vakcina, amelynek a WHO engedélyezte vészhelyzeti alkalmazását, összességében pedig ez a hatodik koronavírus elleni oltóanyag, amely használatát jóváhagyta a szervezet. Korábban a BioNTech-Pfizer, az AstraZeneca, a Johnson & Johnson és a Moderna oltóanyaga is engedélyt kapott.
Péntek délután a WHO engedélyében részesült a pekingi oltóanyag, ezzel hatra emelkedett a COVAX-programban elérhető vakcinák száma; ez bizonyosságot adhat az egyes országoknak is ahhoz, hogy felgyorsítsák saját engedélyezési eljárásaikat, és beszerezzék, valamint beadják a vakcinát
– mondta Tedrosz Gebrejeszusz, a WHO vezérigazgatója.
A COVAX-programot a WHO kezdeményezte, hogy méltányos hozzáférést biztosítson minden tagországa számára a Covid-19 vakcinához , vagyis hogy az UNICEF közreműködésével a szegényebb országokba is jusson elegendő oltóanyag. A pekingi Bio-Institute of Biological Products Co Ltd, kínai állami gyógyszergyártó máris nagy mennyiségű Sinopharm vakcinát ajánlott fel a programnak, amely akár heteken belül be is listázhatja az oltóanyagot.
A Sinopharm-vakcinát már több százmillió embernek beadták az utóbbi hetekben Kínában és a világ más részein, de a gyártó a mai napig adós az oltóanyag utolsó fázisú klinikai tesztelésének adataival – a WHO ennek pótlását kérte.
A WHO Stratégiai Tanácsadó Szakértő Csoportja (SAGE) a hét elején tette közzé véleményét a Sinopharm-vakcinával kapcsolatban. Közlésük szerint – a klinikai vizsgálatok harmadik fázisának adatai alapján –
az oltóanyag két dózisának beadása után 78,1 százalékos hatékonyság várható, és nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a vakcina védelmet nyújt a 18-59 közötti korosztálynak.
Korábban a Sinopharm vállalat 79,3 százalékos hatékonyságot ígért.
Ugyanakkor a SAGE azt is kiemelte, hogy
kevésbé lehet bízni abban, hogy a Sinopharm-vakcina hatásos a 60 év feletti korosztály számára, és nagyon kevés információ áll rendelkezésre az esetleges súlyos mellékhatások előfordulásáról ebben a korosztályban.
A WHO jövő héten egy másik kínai oltóanyagról, a Vuhánban gyártott Sinovacról is döntést hozhat.
Kína eddig 65 millió adag Sinopharm-, és több mint 200 millió Sinovac-vakcinát osztott szét olyan rászoruló országok között – főként Afrikában, Latin-Amerikában és Ázsiában – amelyek számára nehézséget okoz nyugati oltóanyag beszerzése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.