Kifejezetten jó almatermés várható Európában és Magyarországon is – mondta a Világgazdaságnak Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. A 2018-as év azonban nemcsak abban különbözik az elmúlt évtől, hogy az európai almatermés 80 százalékát adó Európai Unióban a tavalyi 9,3 millió tonna után idén várhatóan 12,5-13 millió tonna almát szüretelhetnek, hanem abban is, hogy
A kínai alma súlyát jól jelzi, hogy a világ almatermelésének elmúlt 10-15 éves növekedését gyakorlatilag a kínai termelés emelkedése adta, s egy átlagos évben a 80 millió tonna körüli termés felét Kínában szüretelik. A második legnagyobb termelő az Egyesült Államok 5-6 millió tonnával, a harmadik pedig Lengyelország 4-4,5 millió tonnával. Az európai étkezési alma piacára sem a kínai, sem az amerikai termés nem hat, de az almasűrítmény-árakra a kínai termelés befolyással van – mondta Apáti Ferenc.
A nagy területet sújtó tavaszi fagyhullám és az aszály miatt a vártnál gyengébb termés lesz Kínában. Pontos számok ugyan még nem ismertek, de ha „csak” 10 százalékos lesz a kiesés, az is négymillió tonnának felel meg, aminek már van világpiaci hatása. Ám
Más szóval arányaiban több léalma terem majd, így a tavalyival ellentétben nem lesz hiány sűrítmény-alapanyagból. A szakértők szerint ez a helyzet önmagában a mélybe taszíthatná a léalma felvásárlási árát, de a hazai termelők szerencséjére más tényezők is hatnak a piacon.
Az egyik, hogy a sűrítménypiacon nagy kínai nyomásra valószínűleg nem kell számítani. Miután már néhány hónapja látszott, hogy idén jó lesz az európai termés, a sűrítményárak a kilónkénti 1,6 eurós szintről 1,2 euróra estek, ami még mindig lényegesen magasabb, mint a tavalyi árrobbanás előtti 0,8 euró volt. A sűrítményáraknak tartást adhat az is, hogy a tavalyi hiányhelyzet miatt nincsenek jelentős készletek.
Szintén az árcsökkenés ellen hathat, hogy a múlt hét végén nagy gazdademonstrációkat tartottak Lengyelországban, s az információk szerint eredményeket értek el. Magyarországra legalábbis olyan hírek jöttek, hogy a lengyel léüzemek 25 forintnak megfelelő felvásárlási árral indítják a szezont, ami a hazai árat is feljebb húzhatja nettó 27-28 forintra.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.