A napokban zajlik a fürdők önkéntes adatszolgáltatási rendszerének tesztelése, a pilotprojekt élesítése után jövőre 30-40 fürdő részvételével indul be az éles rendszer – tájékoztatta a Világgazdaságot Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke.
Mint kiemelte, az online adatszolgáltatás célja ágazatukban nem a szektor fehérítése, mivel a fürdők átláthatóan és árnyékgazdaság nélkül üzemelnek, hanem elsősorban a pontosabb piactámogató intézkedésekhez szükséges gyorsabb adatszolgáltatás. Emellett a fürdőszolgáltatások áfacsökkentési kezdeményezéséhez is jó szolgálatot tesz az adatszolgáltatási rendszer. A belföldi és külföldi vendégek körében rendkívül népszerű hazai fürdőhelyek – amelyek közül 224 számít turisztikai szempontból is jelentősnek – a vendéglátás és a szálláshelyek kedvező kulcsával szemben 2020-ban is 27 százalékos áfával üzemelnek majd. Boros László Attila jelezte:
az átlagosan 10 százalékos jegyáremelés mellett idén 20-25 százalékos rezsiköltség-növekedést is ki kellett gazdálkodni a drasztikusan megugró energiaárak miatt.
A fürdőszövetség az áfacsökkentést célzó lobbimunkával a 2021-es költségvetési törvény tárgyalására szeretne elkészülni. Vizsgálják, hogy az áfacsökkentés változatlan bruttó árakat feltételezve milyen bevételi többletet generálna a hazai fürdőkben, és abból milyen költségeket és ráfordításokat tudnának fedezni. A rendkívül alacsony jövedelmezőség miatt a fürdők alapvetően bérfejlesztésre költenék a forrást.
A fürdőszövetség elnöke úgy látja, esélyük sincs a legnagyobb konkurens ágazatok, a hasonló munkakörökben olykor kétszeres jövedelmet is kínáló vendéglátás és a januártól már jóval alacsonyabb áfakulccsal működő szállodaipar elszívó hatásával felvenni a versenyt.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.