Ötmilliárd forint kikiáltási áron hirdette meg nyilvános árverésre a több mint tíz éve Csipkerózsika-álomra kényszerült fürdő és szálloda épületét a komplexum tulajdonosaként bejegyzett Rác Nosztalgia Kft. felszámolásával megbízott Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. Az árverési értesítő szerint az ingatlanokat a járványügyi előírások betartása mellett megtekinthetik az érdeklődők, de arról csak később, átfogó és alapos műszaki vizsgálat után lehet reális képet kapni, hogy valójában mennyit kell majd rájuk költeni, különösen a műszaki állapot helyreállítására – mondta a Világgazdaság megkeresésére Hegedűs Attila, Magyarország és Kelet-Közép-Európa egyik vezető tanácsadó cége, a BDO Magyarország Pénzügyi és Ingatlan Tanácsadó Kft. ügyvezetője. A szakértő szerint a 3,3 ezer négyzetméteres fürdőhöz kapcsolódó, mindössze kétezer négyzetméteres, 67 szobás hotel korszerűsítése
A teljesen felújított fürdő és a mellé épült szálloda egy évtizede van zárva, pedig minden elő volt készítve a nyitásra a világszerte mindössze kilenc városban jelen lévő, felső kategóriás butikhoteleket üzemeltető olasz Baglioni cég részvételével. Hiába volt a korát meghaladó luxus és dizájn, mára bizony elavulttá vált az ingatlan, a gépészetet pedig sosem üzemelték be.
A luxuskategóriás szállodaberuházásoknál szobánként 30 ezer euróról indul a bútorozás, a berendezés költsége
– mondta a szakértő, hozzátéve, hogy ez a 67 szoba esetében már cirka egymilliárd forintos költség, amely mellett még mindenképpen többmilliárdos műszaki, gépészeti és építészeti korszerűsítéssel kell számolni.
Ha új tulajdonoshoz kerül az ingatlan, legalább egy év a felmérés és a tervezés, a kivitelezéssel pedig nagyjából 2024-re lehetnek készen, ami éppen jó időzítés, tekintettel arra, hogy a nemzetközi turizmus felpattanása éppen akkorra várható. Minthogy a szálloda kicsi, viszont a fürdővel együtt lehet csak megvásárolni és üzemeltetni, Hegedűs Attila szerint „felfelé kell nézni”, vagyis átlagon felüli fizetőképességű célközönségre kell építeni a turisták és a fürdőt látogató helyi vendégek esetében is, mert igen „vastagon” kell profitot termelnie a komplexumnak, hogy a fent említett és nehezen megbecsülhető befektetés megfelelő megtérülést és fenntartható, sikeres üzletet eredményezzen – tudtuk meg a nagy vonalakban felvázolt befektetői matematika képletét.
A szálloda és a fürdő üzemeltetése azonban még a sikló nélkül is olyan költséges, a komplexum pedig olyan különleges attrakció, hogy a szakértő szerint is egészen biztosan nagy kihívás lesz a működőképes képletet összerakni. Arról egyelőre nem tudni, hogy a március 26-án induló és április 12-ig tartó árverésbe a főváros benevez-e, amire saját közgyűlési határozata szerint már évekkel ezelőtt készen állt, több mint hétmilliárd forintot szánva az ügyletre. Mindez még a pandémia előttre, más pénzügyi helyzetre vonatkozik, azonban az önkormányzatok mozgástere azóta alapvetően megváltozott. A fürdő és a szálloda épületének tulajdoni lapján több, összességében több százmillió forint értékű követelés szerepel a Fővárosi Önkormányzat és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. nevén is. Az évtizedes jogi viták és vizsgálatok miatt gúzsba kötött ingatlanfejlesztésről hamarosan kiderül, hogy a várakozásokhoz képest jóval később megjelent árverési hirdetmény végül milyen ajánlatokat generál, az állam, a főváros és a fővárosi gyógyfürdővállalat ugyanis egyaránt élhet elővásárlási jogával.
Bár a nemzetközi turizmus leállt, a szállodapiaci szereplők körében az elmúlt egy évben nem tört ki eladási láz, mindenki bízik az utazások visszatérésében és a turizmus mint főnixmadár, látványos feltámadásában
– összegezte a helyzetet a nemzetközi tanácsadó cég vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.