Horst Köhler államfő nem ér rá. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter sem, Angela Merkel kancellár pedig épp latin-amerikai körúton van. Így aztán a politikai elitből csak Norbert Lammert parlamenti elnök és Jürgen Rüttgers észak-rajna–vesztfáliai kormányfő fogadja a héten Németországba látogató dalai lámát.
Nemcsak az ellenzéki zöldek, hanem az uniópártok több vezetője is gyávaságnak nevezte ezt az elzárkózást.
Figyelemre méltó a berlini széljárás változása: Merkel korábban komoly diplomáciai csörtéket vállalt Pekinggel, miután szívélyesen fogadta az indiai száműzetésben élő Tenzin Gyatsót. Azt a dalami lámát, akit a tibetiek Buddha 14. reinkarnációjaként tisztelnek, a kínai kormány viszont felváltva démonként, illetve emberarcú farkasként emleget.
A németek visszafogottsága – akár az olimpia, akár a Kína növekvő súlya miatti óvatosság magyarázza azt – persze nem szép dolog, de valószínűleg nem ezen fog múlni Tibet jövője.
Sokkal inkább azon, vajon Pekingben a kemény vonalasok kerülnek-e fölénybe, vagy azok, akik felismerik: a fél évszázada gyakorolt fizikai és ideológiai elnyomás és erőszakos betelepítés csak újabb és újabb véres lázadásokhoz vezet.
Hamarosan ismét tárgyalássorozat kezdődik Tibet jövőjéről. Ez talán csak PR-akció Peking részéről, ám a 72 éves dalai láma továbbra is bízik abban, hogy egyszer még visszatérhet a lhászai Potala palotába. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.