Washingtonban valószínűleg nem örülnek annak, hogy pénteken közel hatvan állam- és kormányfő részvételével tartanak EU–Latin-Amerika csúcstalálkozót Peruban. A nagyszabású limai öszszejövetel ugyanis annak a látványos kifejeződése lesz, hogy az unió egyre fontosabb pozíciókat szerez meg magának a Mexikótól Argentínáig terjedő térségben – sokszor éppen az Egyesült Államok rovására. Az EU a latin-amerikai régió első számú külföldi tőkebefektetője, legfőbb segélyezője és a külkereskedelemben is erős második – büszkélkedik Peter Mandelson illetékes biztos. A régió exportjának 19 százaléka jut az EU-ba, amely pedig importjának 14 százalékát adja, és ezek az arányok folyamatosan emelkednek. Az európai vállalatok közvetlen latin-amerikai tőkebefektetéseinek összege meghaladja a 400 milliárd eurót, ez a teljes európai FDI 12 százaléka.
Az EU-nak sikerült meghaladnia a Monroe-elvet, Amerika már nem csak az amerikaiaké – kajánkodhatnánk, de inkább arról van szó, hogy a latin-amerikai gazdaságok közül jó néhány tudatosan próbál lazítani az Egyesült Államoktól való függőségén. A kapcsolatok diverzifikálása során természetes partnerként adódik az EU, amely pre-ferenciális piacra jutási lehetőséget biztosít a térség valamennyi országának exportja számára. A készülőben lévő szabad kereskedelmi egyezmények további lökést adhatnak Európának Latin-Amerika immár kölcsönösen előnyös újbóli „bevételéhez”. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.