Az első negyedév vegyes képet mutatott a hazai gazdaságban: egyelőre jó ütemű exportbővülés mellett növekszik a külkereskedelmi többlet, ugyanakkor a belföldi kereslet a korábban vártnál lassabban tér magához. Úgy tűnik, nem okoz majd gondot a költségvetési hiánycél megtartása sem, a fiskális konszolidáció ebből a szempontból mindenképpen sikeresnek mondható.
Jó ütemben növekszik a magyar kivitel, fő exporttermékünk a mobiltelefon, amelynek külföldi eladásai megduplázódtak. Ez év első két hónapjában az export volumene 20, az importé 14 százalékkal bővült, a külkereskedelmi mérleg egyenlege 24 milliárd forintot, átszámítva 78 millió eurót tett ki – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal részletes adataiból. Ennél tágabbra csak tavaly márciusban nyílt az olló, akkor közel 9 százalékponttal gyorsabban nőtt az export az importnál.
A várakozásnál némileg nagyobb lett az államháztartás áprilisi hiánya: a PM a helyi önkormányzatok nélkül 12,99 milliárd forintos deficittel számolt, ám a valós adat 14,3 milliárd lett. A központi költségvetésben ugyanis az előrejelzésben szereplő közel 13 milliárd forintos szufficit helyett 3,7 milliárdos deficit keletkezett, a tb-alapok hiánya azonban kisebb lett a prognosztizáltnál. Az előző havi hiány azonban még így sem éri el a GDP 0,1 százalékát, vagyis az államháztartási deficit május elejére a bruttó hazai termék arányában 1,9 százalékon, az év egészére tervezettnek a fele alatt maradhatott.
Az előző havi magas érték után most negatív irányban lengett ki az ipari ágazatok kibocsátása, az éves növekedés hároméves mélypontra süllyedt. Az ipari termelés márciusban 1,9, munkanaphatástól megtisztítva 4,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a KSH. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan kiigazított index márciusban 2,6 százalékkal csökkent. BD
Máj. 14.: Fogyasztói árak (április), Mezőgazdasági árak (január–március)
Máj. 15.: Bruttó hazai termék (I. negyedév), Ipari termelés (március)
Máj. 16.: Létszám és kereset (január–március)
Máj. 14.: Fogyasztói árak (április), Mezőgazdasági árak (január–március)
Máj. 15.: Bruttó hazai termék (I. negyedév), Ipari termelés (március)
Máj. 16.: Létszám és kereset (január–március)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.