Márpedig a kedélyeket gyorsan meg kell nyugtatni – bármi áron –, különben rég nem látott pénzügyi katasztrófa fenyeget.
Ezt érezhették a tegnapi sajtótájékoztatójuk előtt a hazai pénzügyi vezetők is: a korlátlan betétgarancia meglehetősen határozott üzenet arról, hogy a kormány mindent megtesz a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom fenntartásáért.
Azt ugyanakkor, hogy mennyiben segíti ez az intézkedés a stabilitás megőrzését, kevéssé látni. A fő problémát ugyanis már az jelenti, hogy az eddig csak a bankok között létező bizalmi válság immár kiterjedt a világ egészére is: a befektetők mindenhonnan menekítik a pénzüket, egész egyszerűen azért, mert eltűnt minden bizodalmuk az egész rendszer működésében. Az az igazán aggasztó, hogy a bizalom eltűnésének most már nem az az oka, hogy a király meztelen, hanem a sokat emlegetett tőzsdepszichológia rángatja ki a pénzt a piacokról. Bölcs lépést tenni ilyenkor már nemigen lehet, hiszen bármerre is nyúlnak az érintett szereplők, mindenképp érzékeny és többnyire negatív reakciókra kell számítaniuk.
A nyugalmat pedig minden eszközzel vissza kell hozni a piacokra – ezzel próbálkozik most a maga módján a magyar kormány –, hiszen csak akkor úszhatjuk meg komoly, de még túlélhető következményekkel a mostani helyzetet, ha a befektetők – legyenek akár kicsik, akár nagyok – bizalma maradéktalanul helyreáll.
Ehhez viszont nemcsak a jegybankoknak és az államoknak kell megtenniük a szükséges lépéseket, hanem mindenkinek, aki bármilyen módon befolyásolni tudja a piaci hangulatot vagy a közvéleményt. Ha ugyanis kiteljesedik a pánik, és dől a pénzügyi közvetítő rendszer, maga alá temet mindenkit, bármilyen pozícióból is figyelje az eseményeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.