Önmagában becsülendő, hogy a múlt hét végén kipattant csalásért a teljes felelősséget igyekszik magára vállalni a bukott befektetési szakember, aki maga 50 milliárd dollárosra becsülte az általa okozott kár összegét. A józan észnek ellentmond azonban, hogy a feltételezések szerint csaknem tíz éve útjára indított pilótajáték fennmaradásához ne kellett volna időnként belső alkalmazottaknak, illetve külső ellenőröknek szemet hunyniuk a gyanús ügyeletek felett.
Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) jelenlegi elnöke, Christopher Cox úgy nyilatkozott: már 1999-ben érkeztek figyelmeztetések a szervezethez, amelyek Madoff ügyleteinek a tisztaságát firtatták. A bejelentések alapján – ezek között található olyan, amelyet a Madoff vezette cég alkalmazottja tett – folytak vizsgálatok 2005-ben, illetve tavaly is a társaság ügyeivel kapcsolatban. A SEC elnöke szerint azonban az ellenőrök ahelyett, hogy maguk nyomoztak volna a problémás tételek után, a Madoff által eléjük tett információkat is elfogadták.
Úgy tűnik tehát, a tőzsdefelügyeletnél igyekeznek személyi mulasztásokkal, nem pedig a rendszer hibáival megmagyarázni azt, hogy Madoffnak ilyen hosszú ideig sikerült megtévesztenie a hatóságokat. A SEC-nél alapos belső ellenőrzés lefolytatását ígéri Cox, elsősorban azok az ellenőrök aggódhatnak, akik a felületesnél szorosabb kapcsolatba kerültek valaha Madoff családjával vagy cégével. A meggyanúsítható hivatalnokok listájának első helyén Eric Swanson, a felügyelettől 2006 augusztusában távozott ellenőr áll. Az egyelőre kérdéses, hogy Swanson csupán eszményi bűnbakjelölt, vagy valóban köze volt ahhoz, hogy a felügyeleti vizsgálatok rendre visszaélések felderítése nélkül zárultak. Az viszont biztos, hogy a jelenleg jogtanácsosként dolgozó szakértő Madoff unokahúgának a férje, vagyis meglehetősen szoros kapcsolatban állt a családdal. Ráadásul tíz éven keresztül dolgozott a felügyeletnek, vagyis nem elhamarkodott feltételezni, hogy jelentős befolyása volt a szervezeten belül.
A nyugati média által egyelőre kevéssé boncolgatott szál a Madoff és a NASDAQ közötti kapcsolat. Pedig nem szabadna elfelejteni, hogy a szakember hosszú ideig az egyik legfontosabb amerikai tőzsdeoperátor elnökeként dolgozott, és a cége – legalábbis papíron – a NASDAQ legaktívabb brókerei közé tartozott az elmúlt hónapokban.
Madoff a hamis dokumentumokkal természetesen nem csupán a felügyelet ellenőreit, hanem a befektetőket is megtévesztette. Éppen emiatt kérdéses továbbra is, hogy pontosan mekkora kára származik a cég klienseinek az összeomlott pilótajátékból. Fonák módon a legmegbízhatóbb becslésnek pont a Madoffé tekinthető, hiszen a cégnél minden érintett igyekszik hangsúlyozni, hogy a valós ügyletekre egyedül neki volt rálátása. A letartóztatott befektető 50 milliárd dolláros csalásról beszélt vezető beosztottainak az őrizetbevétele előtti napokban. Egyelőre elképzelhető, hogy Madoff nem túlzott: hivatalos közlemények és sajtóértesülések alapján 33,5 milliárd dolláros kárnak már most megvan a gazdája.
A legérzékenyebben érintett kliensek között több európai bankház is található. A hitelpiaci válságot folt nélkül átvészelő spanyol Banco Santander például saját bevallása szerint 3,1 milliárd dollárt bízott Madoffra. Nem járt sokkal jobban az osztrák Bank Medici sem, amely – egyelőre csak sajtóértesülések szerint – 2,1 milliárd dollárt veszíthet a csaláson. A hitelpiaci turbulencia miatt papírjaik leértékelésére kényszerült hitelintézetek közül is többet ért újabb pofon a Madoff-ügyletek befuccsolása kapcsán. Az európai pénzintézetek közül ebbe a kategóriába esik például a belga–holland Fortis, a brit HSBC és a Royal Bank of Scotland, a francia BNP Paribas és a Société Générale, valamint az olasz UniCredit. A sor ezzel még korántsem teljes; Madoff cégének legnagyobb ügyfelei amerikai cégek voltak ugyan (ilyen a legnagyobb vesztesnek számító Fairfield Greenwich Group 7,5 milliárd dollárral), de találhatók japán és kanadai kliensek is. A károsultak között vannak még alapítványok, a Yeshiva egyetem és Steven Spielberg filmrendező is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.