Ennek ellenére fontos megjegyezni, hogy az aktuális folyamatok szempontjából mérvadóbb, előző negyedévvel öszszevetett adat már nem romlott tovább: az első negyedévi –2,6 százalék után –2,1 százalék lett. Ez persze még továbbra is csökkenés, de azt jelzi, hogy a gödör alját talán épp mostanság érhetjük el. De merre tovább?
Az nyilvánvaló, hogy immár érzékelhető erők mutatnak a kilábalás irányába, de számos tényező ezek ellen dolgozik. A nyugat-európai konjunktúra javulása – amely jórészt az ottani fiskális és monetáris élénkítésnek köszönhető – a magyar exportot is ösztönözheti, ennek első jelei a megrendelésállományban már érzékelhetők. A lakossági keresletre jótékony hatással lehetnek az ismét mérséklődő hiteltörlesztő-részletek és az évközi szja-csökkentés. Az uniós támogatások és a munkaerőköltség mérséklődése is segítheti a beruházásokat.
A mérleg másik oldalán viszont továbbra is ott a nagy bizonytalanság: meddig tart a hatalmas adósságokat generáló nyugati „pénzeső” pozitív hatása, mikor esnek ki újabb csontvázak a nyugat-európai bankok szekrényeiből, mennyire lesz tartós a befektetői bizalom erősödése? Belföldön pedig a prociklikus politika kényszere árnyékolja be a rövid távú kilátásokat.
Az eredő talán hamarosan így is pozitív lehet, de a fellendülés semmi esetre sem lesz olyan látványos, mint az eddigi zuhanás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.