Oszkó Péter, Pénzügyminiszter
Kisebb lemondás
„Magyarország sem vonhatja ki magát a világméretű gazdasági válság hatásai alól. A magyar gazdaság visszaesése azzal jár, hogy kevesebb jövedelem áll rendelkezésre az állami feladatok finanszírozásához. Éppen ezért rendkívül takarékos költségvetéssel készülünk a 2010-es évre. A tervezett hiány mértéke ismert, ennek eléréséhez pedig minden területen szigorú gazdálkodásra van szükség. Természetes, hogy ez a takarékosság érinti az önkormányzati rendszert is, mi ennek megvalósítása érdekében konkrét javaslatcsomagot készítettünk. A javaslatokról most folynak a szakmai egyeztetések. Szeretném azonban hozzátenni, hogy terveink szerint a takarékosság a többi fejezethez képest az önkormányzati szférában arányaiban kisebb lemondással jár.”
Jauernik István, Az Önkormányzati Minisztérium államtitkára
Átvállalna az állam
„A kormánynak még nincs elfogadott javaslata a 120 milliárd »oda nem adásáról«, így csak elvekről tudok beszélni. Megtakarítás érhető el azzal például, hogy az önkormányzatok a saját erős fejlesztéseiket uniós támogatásokkal váltják ki. Jelentős könnyebbség a települések számára az ötszázalékos járulékcsökkentés, a tételes egészségügyi hozzájárulás eltörlése. Továbbá oktatási, egészségügyi, és szociális területen is vannak olyan, ma még kötelező feladatok, amelyeket meg lehetne szüntetni. Egyébként pedig érdekes, gyakran a települések ragaszkodnak foggal-körömmel olyan, elsősorban hatósági jellegű és sokba kerülő feladatok ellátásához, amelyeket szívesen átvállalna tőlük az állam. De továbbra is várjuk az önkormányzatok javaslatait, ezeket figyelembe vesszük.”
Zongor Gábor, A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára
Egyeztetésre várva
„A megvonás tartalmi elemeit firtató, Bajnai Gordonnak címzett levelünkre még mindig nem kaptunk választ. Talán augusztus végén már többet tudunk, akkor tartja a következő ülését a Kormány-Önkormányzatok Egyeztető Fórum. Nagyon kíváncsiak vagyunk többek között arra – az elmúlt hetekben mi is rengeteget töprengtünk ezen –, a kabinet szerint melyek azok a tevékenységek, közszolgáltatások, amelyeket anélkül lehet csökkenteni, hogy a lakosság ellátása veszélybe kerülne. Az azonban biztos, ha az állam azt várja el a településektől, hogy kevesebb pénzből működjenek, akkor nem helyes olyan jogszabályokat alkotni, amelyek ezzel a törekvéssel szembemennek; például azzal, hogy októbertől bírság szabható ki azon önkormányzatokra, amelyek az ügyintézési határidőt túllépik.”
Wekler Ferenc, A Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének elnöke
Nincs hova hátrálni
„Szövetségi elnökként, polgármesterként és az SZDSZ önkormányzati kabinetjének tagjaként is ellenzem a támogatás csökkenését. Nagy kérdés, hogyan dönt a parlament, de ismerve a kormány álláspontját, sajnos elég nagy a realitása, hogy megszavazzák a honatyák. Ám beláthatatlan következményei lennének a 120 milliárd forintos megvonásnak. Az önkormányzatok jelentős többsége már a működőképessége határán van, az intézményeket fenntartó településeknek nincs hova hátrálniuk. Azt ugyan a miniszterelnök is hangoztatja, hogy a feladatok csökkentése lehet a megoldás, de nincs a kijelentés mögött tartalom. Már tíz éve mondjuk, hogy tisztázni kellene a hatásköröket, ám eddig nem történt előrelépés az ügyben, ezért aligha valószínű, hogy egy hónap elég lesz erre a munkára.”
Kovács Róbert, A Local and Regional Monitoring Institute (Helyi Obszervatórium) ügyvezetője
Megszenvednék
„A megtakarítás forrásai elsődlegesen a hazai településfejlesztési források, az oktatási és a szociális normatíva lehetnek. Ismét a kisebb települések szenvednék meg jobban az intézkedéseket, ők érik el kevésbé az uniós támogatásokat azok bonyolultsága, nagyságrendi elvárásai miatt. Így a kieső fejlesztési források érzékenyen érinthetik őket. A működési támogatások csökkenése miatt olyan intézkedéseket kell majd hozni, amelyek azonnali pénzügyi megtakarítást eredményeznek: az eszközvásárlások (például kréta), a szolgáltatások igénybevételének (áram) csökkentése, s ahol lehet, az intézmények öszszevonása. Helyi adókkal, díjak, emelésével, ingatlanhasznosítással kicsi az esély a kompenzációra. Végre a feladatok és a támogatások átfogó harmonizációjára lenne szükség.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.