Személyi kölcsön, hitelkártya, folyószámlahitel – nagyjából ezek az eszközök maradtak azoknak a kezében, akik a kiadásaikkal rendszeresen túlcsúsznak a havi jövedelmük biztosította kereteken. A jelek szerint egyre többen élnek is ezekkel a lehetőségekkel. A folyószámlahitelek állománya például két év alatt bő másfélszeresére emelkedett, ez arra enged következtetni, hogy egyre több egyenleg tartózkodik tartósan mínuszban a bankoknál.
A hitelintézetek szempontjából nem feltétlenül aggasztó ez a tendencia. A folyószámlakölcsönöknél és a hitelkártyáknál ugyanis – a beérkező utalások, illetve a pénzmozgás alapján – nagyon jól ellenőrizhető, hogyan is áll az ügyfél szénája, és azonnal lehet lépni, amint a kliens láthatóan túllépte a számára meghatározott keretet. Keresni pedig egyáltalán nem keresnek rosszul az üzleten: a folyószámlakölcsönök kamata már bőven 20 százalék fölött mozog, és a tartósan mínuszban lévő hitelkártya-birtokosok is minimum évi 30 százalék körüli árat fizetnek. Néhány százezer forintos egyedi ügyleteknél pedig – tekintettel az adósok nagy tömegére – simán vállalható a rizikó, a még egyébként hagyományosan kockázatos üzletnek számító személyi kölcsönöknél is.
Mindezek tükrében nem meglepő, hogy a bankok – megérezve az idők szavát –, ha nem is dömpingszerűen, de elég nagy mennyiségben próbálják eladogatni ezeket a konstrukciókat. Leginkább annak a középrétegnek, amelynek már szükséges lehet túlnyúlni azon a bizonyos takarón, ám még nagy valószínűséggel képes lesz rendben törleszteni a kölcsönt.
Arra sem kell számítani, hogy ez a tendencia a jelenlegi gazdasági környezetben hirtelen megváltozna, akár a bankok, akár az adósok oldaláról. Hiszen mindkettejüknek élni kell valamiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.