Az asztalra csapott a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). A hatóság sorra bírságolja a felügyeletére bízott piaci szereplőket – tegnap például harminc szolgáltatót marasztalt el, emellett a héten megbüntette a kérés nélkül számlát nyitó K&H Bankot, és tagfelvételi zárlatot rendelt el a kaotikus nyilvántartást vezető két erstés nyugdíjkasszánál.
Úgy tűnik, a Farkas Ádám személyében alig egy hónapja új elnököt kapott pénzügyi felügyelet igyekszik bebizonyítani, hogy rendet tud tartani a pénzügyi piacon. Ez nem árt, az elmúlt hónapokban ugyanis számos támadás érte: szóba került az átalakítása, próbálták megnyirbálni a bevételeit, még a Magyar Nemzeti Bankba való beolvasztását is felvetették – igaz, ezt később cáfolták.
Hogy a PSZÁF kapott hideget-meleget, az nem meglepő. Az országban a válság miatt bankellenes hangulat uralkodott el, ezt a politikusok is próbálják meglovagolni, és a piaci szereplők mellett a felügyeleti szervet szintén élesen bírálják. A lakosság körében is sokan meg vannak győződve arról, hogy a felügyelet a bankokkal van, nem pedig az azoknak kiszolgáltatott fogyasztókkal, nem védi meg őket a túlkapások, a veszélyek ellen.
A PSZÁF korábban azzal érvelt: nem voltak meg a szükséges jogosítványai ahhoz, hogy keményebben fellépjen a pénzügyi intézmények ellen, így nevetséges, néhány millió forintos bírságokat szabott ki a sokmilliárdos nyereségű társaságokra. A kormány azonban folyamatosan szélesíti a jogköreit; újabban már akár 2 milliárd forintos bírságot is kiszabhat a renitens szolgáltatókra, szeptembertől pedig fogyasztóvédelmi hatóságként is eljárhat, s meg is tilthatja a kockázatos termékek forgalmazását. Remélhetőleg a felügyelet él majd a ráruházott lehetőséggel: nem volna jó ugyanis, ha továbbra is a farok csóválná a kutyát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.