Aligha vezetnek áttöréshez az Észak-Korea atomprogramja körüli nemzetközi tárgyalásokon Phenjan elmúlt hetekben tett békülékeny gesztusai,
vagyis két amerikai újságíró és egy dél-koreai munkás szabadon bocsátása. A kommunista ország évek óta sikerrel használja a katonai fenyegetés eszközét engedmények kicsikarására a régiós hatalmaktól, és ezen a stratégián minden bizonnyal nem változtat. Legfeljebb annyi történhet, hogy a húzd meg, ereszd meg játszmában most egy időre ismét szerepet kap a diplomácia.
A hathatalmi tárgyalások újjáéledésére ugyan még így sincs esély, a jelek szerint azonban Phenjan nyitott az Egyesült Államokkal való kétoldalú konzultációra. Az ország külügyminiszter-helyettese ezt a napokban szokatlan módon nyíltan is jelezte, de erre utal az is, hogy az amerikai újságírók elengedésekor Bill Clinton korábbi amerikai elnököt Kim Kje Gvan nukleáris főtárgyaló fogadta a repülőtéren.
Kim Dzsong Il észak-koreai államfőnek azonban nyilvánvalóan nem a békülés volt a fő célja akkor, amikor Clintonnal tárgyalt. A találkozó ellenben remek propagandalehetőséget nyújtott a phenjani vezetés számára annak demonstrálására, hogy mekkora ázsiót is adtak az országnak az elmúlt hónapok nukleáris és rakétakísérletei. A hazai közvélemény ilyetén „megdolgozására” azért lehet szükség, hogy Kim Dzsong Il zökkenőmentesen átadhassa majd a hatalmat örökösének kiszemelt fiának. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.