A gazdasági válság minden korábbinál nyilvánvalóbbá tette az euróövezet tagállamai között meglévő szerkezeti, versenyképességi különbségeket, és most a kilábalásra utaló jelek még nagyobb távolságot jeleznek a „falkavezérek” és a lemaradók között. A német–francia páros gazdasági teljesítménye a második negyedév óta – gyakran a várakozásokat is túlszárnyalóan – javul, miközben Olasz- és Spanyolországban még szó sincs stabilizálódásról. Angela Merkel főként az export erősödésének és a részidős foglalkoztatás ösztönzésének köszönheti az eredményeket, Nicolas Sarkozy pedig a határozott fiskális beavatkozásnak – amelyre Rómában és Madridban éppolyan csekély lehetőség van, mint Budapesten.
Ebben a helyzetben az integrációs vitákban régóta ismert „kétsebességes Európa” fogalma mellett a „kétsebességes euróövezet” perspektívája is egyre inkább reálisnak tűnhet. Igazuk lesz azoknak, akik már a valutaunió létrehozásakor abszurdumnak minősítették ennyire eltérő gazdaságú országok egy akolba terelését?
Ám nem érdemes ilyen messzemenő következtetést levonni néhány havi vagy negyedéves mutatószámból. Hoszszabb távon inkább az valószínűsíthető, hogy Európának a feltörekvő világgal szembeni pozícióvesztése miatt (ezt a válság csak felgyorsítja) éppen nőni fog a térség államainak egymásrautaltsága. Ez pedig a valutaunió erősítését és bővítését teszi szükségessé. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.