Az áfaemelés miatt előre hozott vásárlások nyomán enyhén kedvezőbb lett a kiskereskedelmi forgalom júniusban. Elmaradt azonban a meglepetés, vagyis éves szinten így sem volt képes növekedni a forgalom, a második fél év pedig további romlást hozhat. A kiskereskedelmi eladások volumene az idei első fél évben 3,2, míg júniusban 2,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól – közölte a KSH.
Nagyot ugrott augusztusban a reálgazdaság, sőt, egyre inkább növekvő tendencia bontakozik ki. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) a hónapban 0,61 százalékkal bővült. Ez 2006 óta nem látott havi növekedési ütem, az idén viszont mindössze a harmadik hónap, amelyben emelkedés volt. A jó augusztusi adat sem volt elég azonban ahhoz, hogy a gazdaságot a korábban megszokott termelési szintre visszaállítsa. A GYIA részindexei közül ezúttal hét (többek között az ipar és a kiskereskedelem) hatott a bővülés és három a csökkenés irányába.
Május–júliusban 9,7 százalékos munkanélküliségi rátát mért a KSH. Ez tavasz óta néhány tized százalékpontos le-fel mozgást jelent, de egyelőre nem lépett a két számjegyű tartományba a mutató. Az időszakban a 15–64 éves népesség 61,8 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A munkanélküliek 407 ezren voltak, 92 ezerrel többen az egy évvel azelőttinél. A munkanélküliségi ráta 2,2 százalékponttal haladta meg a tavalyi azonos időszakit. BD
VIII. 31.: Ipari termelői árak (júl.)
IX. 2. : Külkereskedelmi forgalom, részletes (jún.)
VIII. 31.: Ipari termelői árak (júl.)
IX. 2. : Külkereskedelmi forgalom, részletes (jún.)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.