BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jogalkotás felelőssége

Az energiapiacok mérsékelten sikeres nyitása mögött meghúzódó okokról az érintett piaci szereplők sok tekintetben eltérően vélekednek, ahogy ez az elmúlt időszak sajtóban megjelent cikkeiből, véleményeiből is kiderül.
2009.09.03., csütörtök 00:00

Az energiapiacok megnyitását pártolók sokszor szembesülnek azzal a kritikával, hogy nincsenek tekintettel az energiatermékek sajátos jellemzőire, és a verseny bevezetésével egy sokkal fontosabb szempontot, az ellátás biztonságát sodorják veszélybe. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és más versenyt pártoló szereplők határozott álláspontja, hogy a felelősen átgondolt, versenysemleges, következetesen megalkotott jogszabályi keretek között a kereslet-kínálat törvényszerűségei ezeken a piacokon is ugyanúgy működnek, mint egyéb termékek esetén, anélkül, hogy az ellátás biztonsága sérelmet szenvedne. A jogalkotónak ezért hatványozott a felelőssége abban, hogy piacbarát, átlátható és jogbiztonságot teremtő szabályozás teremtse meg a piacnyitás kereteit az energiapiacokon is.

Nyilvánvalóan a jogalkotónak számtalan tényezőt és elvárást kell figyelembe vennie munkája során, ezért nem várható el tőle, hogy a figyelme minden részletre kiterjedjen. Ezt a feladatot az egyes részterületekre szakosodott közigazgatási szervek hivatottak ellátni, amelyek igyekeznek szaktudásukkal segíteni a jogalkotás folyamatát. Már amennyiben a jogalkotó kíváncsi a véleményükre.

A versenytörvény alapján elvben a GVH is kötelezően részese a jogalkotási folyamatnak, amennyiben a tervezett intézkedés vagy jogszabály korlátozza a versenyt, kizárólagossági jogokat biztosít, továbbá az árakra vagy az értékesítési feltételekre vonatkozó előírásokat tartalmaz. Sajnálatos módon a GVH nem minden esetben tud élni véleményezési jogával, mivel csak utólag – sokszor nem is hivatalos úton – értesül egyes jogszabályok megszületéséről.

Ez történt a közelmúltban, a földgázközüzemi nagykereskedelmi engedélyesnél felmerült veszteség megtérítése tárgyában megalkotott rendelet esetében is, amelynek visszás rendelkezéseire a Gázár Érdekegyeztető Országos Fórum hívta fel a GVH figyelmét. A rendelet meghatározza az E.On számára fizetendő kompenzáció mértékét, valamint azoknak a fogyasztóknak a körét, akik kötelesek ezt megfizetni, bizonyos fogyasztókat pedig látszólag objektív indokok nélkül mentesít e kötelezettség alól. A kompenzáció szükségessége abból ered, hogy a hatóságilag megállapított végfelhasználói árak nem érték el a közüzemi nagykereskedő beszerzési árait, ezért az veszteséget könyvelt el. Az alacsony hatósági ár előnyeit lényegében a lakossági gázfogyasztók élvezték, a rendelet értelmében viszont a kompenzációt azok a fogyasztók – ipari fogyasztók, távhőszolgáltatók – is megfizetik, akik évekkel korábban szakítottak a hatósági áras közüzemi rendszerrel, és saját üzleti kockázatukra kiléptek a szabadpiacra.

További probléma a rendelettel, hogy objektív indokok nélkül különbözteti meg a fizetésre kötelezett és az ez alól mentesített fogyasztókat, és lényegében bünteti a fogyasztók egy csoportját egy olyan tényező miatt, amellyel szabadpiacra lépésük időpontjában – mint kockázati elem – nem számolhattak. A rendelet megkülönböztető rendelkezései egyrészt az egyes fogyasztói csoportok szintjén sértik a versenysemlegesség követelményét, másrészt nemzetgazdasági szinten rontják a magyarországi vállalkozások versenyképességét a többi tagállam vállalkozásaival szemben, hiszen olyan hozzájárulást kell megfizetniük, amely nem az ő érdekkörükben merült fel.

Talán a rendelettel kapcsolatos átláthatósági, jogbiztonsági és versenysemlegességi aggályok megelőzhetők lettek volna, ha a jogalkotó időben kikéri az érintett közigazgatási szervek véleményét. Ha a megelőzésre már nincs is mód, az aggályok utólagos eloszlatását még megteheti a jogalkotó, amely lehetőségre a GVH által írt versenypártoló levél mindenesetre felhívta a figyelmet. A hátrányosan érintett piaci szereplők felháborodása a rendelet kapcsán érthető: az ebédet nem ők főzték, nem ők ették meg, mégis ők kapják a számlát.


A szerző a GVH vizsgálója

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.