Csorbai Hajnalka. Az Opten Informatikai Kft. stratégiai igazgatója. Szemléletváltás. „A jogszabály inkább irányvonalat, mintsem konkrét rendszert határoz meg, és mint tudjuk: az ördög a részletekben rejlik. A rendszerben még számos szabályozatlan kérdés maradt, mint például a hosszú fizetési határidők, a bonyolult alvállalkozói struktúrák és az adminisztráció késleltető hatásának a kezelése. A tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy a gazdaság kifehérítésére és a lánctartozások felszámolására irányuló kormányzati lépések nem igazán mutatnak fel valódi eredményt. A cégek öngondoskodása és körültekintése minden kormányzati intézkedésnél hatékonyabban működik, ehhez azonban leginkább egy komoly szemléletváltásra van szükség a magyar vállalkozói körben. Lehet, hogy éppen e szemléletváltás népszerűsítése lenne a legfőbb kormányzati feladat.”
Bűrös László. A Közbeszerzési Jogászok Országos Szövetségének elnöke. Részletszabályok. „Az építési beruházásokhoz kapcsolódó új szabályozás célja, hogy az építőipari kivitelezési tevékenység ellenértékének a kiegyenlítése megfelelően szabályozott rendszerben, független fedezetkezelők bevonásával történjen, ami nagyobb garanciát ad a célirányos felhasználásra. Az elfogadott törvényi szabályozás az alvállalkozók részére történő kifizetések garanciáit is növelné. A cél támogatandó. A szabályozás a vállalkozók mellett a megrendelői érdekeket is védi azzal, hogy megfelelő pénzügyi finanszírozás hiányában a kivitelező a szerződést nem kötheti meg. A részletszabályokat tartalmazó kormányrendeletek ismeretének hiányában azonban a teljes rendszerről és annak a közbeszerzési eljárásokra gyakorolt hatásáról még nem tudok véleményt mondani.”
Széman György. A Magyar Építőanyagipari Szövetség elnöke. Kimaradtunk. „A Gyorsító II. program számos olyan elemet tartalmaz, amelyet örömmel fogadott a szakma, mert valóban segítséget jelent. Összességében mégis elégedetlen vagyok. Sajnos az építőanyag-gyártókat kihagyták a fedezetkezelő rendszerből. Ez azt jelenti, hogy az anyaggyártók kifizetése továbbra is bizonytalan a »biztos kéz« programban. A gyártók ez ellen úgy tudnak védekezni, hogy a vevőiktől előre történő fizetést, vagy szállításkor készpénzt fognak kérni. A tartozási lánccal kapcsolatos intézkedéseket nem tartjuk elégségesnek. Többször kezdeményeztük a tulajdonjog fenntartásának a lehetőségét tartozás esetén, illetve a csalárd nemfizetés esetén a büntetőjog alkalmazását. Ma ugyanis még nem számít bűncselekménynek a ki nem fizetett építőanyag felhasználása.”
Tolnay Tibor. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke. Nem megoldás. „A jelenlegi kormányrendelet jogilag és szakmailag is alkalmatlan, valamint kivitelezhetetlen a lánctartozások problémájának a megoldására. Nonszensznek tartjuk például, hogy csak akkor nyújthat be számlát a vállalkozó, ha a vele szerződésben álló partner követelését már rendezte. A kkv-szektornak erre nincs forrása. A fedezetkezelő intézménye nem jelent megoldást, ugyanis pluszforrást nem tud a rendszerbe bevonni. Szövetségünk még július 7-én levélben fordult az igazságügyi, valamint a gazdasági miniszterhez, erre azóta sem kaptunk választ. Ezek után sajnálattam vettük tudomásul, hogy augusztus végén elfogadták a rendeletet. Hétfőn egyeztetést tartunk a gazdasági minisztériummal, ugyanis a rendelkezések még nagyobb zavart okoznak az iparágban.”
Szaló Péter. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára.Kiszámíthatóság. „Nagyobb piaci biztonságot, minőségi kivitelezést és a vállalkozók védelmét várom a 2009. október 1-jével hatályosuló, úgynevezett építtetői fedezetkezelőtől. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium 26 szakmai szervezettel – többek között az ÉVOSZ-szal és a VÉSZ-szel rendszeresen egyeztetve – dolgozta ki a vállalkozókat védő új intézményt. A fedezetkezelővel garanciát adunk a kivitelezőnek és az építtetőnek is. Az építtetőnek azért, mert a pénzéért ellenőrzött, minőségi munkát kap, a kivitelező és alvállalkozó pedig biztosan a pénzéhez jut, ez korábban a legsúlyosabb probléma volt. Ezzel a rendszerrel végre a kisvállalkozók, az építtetői lánc legalsó szintjén állók is megkapják munkájuk ellenértékét. Ily módon kiszámítható vállalkozói környezetet biztosítunk.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.