Dominique Strauss-Kahnra is lesújtott az az új tiltakozási forma, amelynek első „áldozata” George W. Bush volt. A volt amerikai elnököt bagdadi búcsúlátogatásán dobta meg cipőjével egy iraki újságíró (aki azóta az arab világ hősévé vált), a Nemzetközi Valutaalap első emberét most az isztambuli Bilgi Egyetem egyik diákja választotta célpontnak egy hasonló támadás során.
Pedig, ha úgy vesszük, az IMF vezérigazgatója jó hírrel érkezett a szervezet éves közgyűlésére: a világgazdaság jövőre nagyobb növekedést produkálhat, mint korábban gondolták. És ebben nem kis szerepe volt a valutaalapnak is, amely – korábbi fiskális szigorát feladva – maga is minden erejével arra ösztökélte a kormányokat és a jegybankokat, hogy öszszehangolt expanzív politikájukkal segítsék a kilábalást a jelenlegi válságból.
Örömre még sincs ok. Ahogy arra a szervezet jelentése is rámutat, a bankok szekrényéből újabb csontvázak dőlhetnek ki, a világ kereskedelmi egyensúlyhiánya pedig továbbra is csak elhúzódó, lassú javulást tesz lehetővé. Vagy azt sem. Ahogy Alan Greenspan, a Fed előző elnöke is figyelmeztetett rá, hamarosan adó- és kamatemelésre lesz szükség, ez pedig bizonyosan nem javítja majd a befektetők hangulatát. Így lehet, hogy a legcsúnyább forgatókönyvet, az összeomlást elkerülte a világgazdaság, ennek árát azonban a következő generációk még sokáig fizetik. Ha lesz munkájuk. Merthogy a most elvesztett munkahelyek jó részének valószínűleg jó időre búcsút lehet mondani.
Ilyen szempontból akár érthető is a Strauss-Kahnt megdobó török egyetemista felháborodása. Csak épp – amellett, hogy nem túl civilizált formája ez a tiltakozásnak – nem old meg semmit. Azt a világ vezető gazdasági hatalmainak, az üzleti és politikai elitnek kell megtennie, újraszabályozva a kapitalizmus kereteit. Hogy a cipődobálók ne válhassanak ünnepelt hősökké.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.