Stabilitás és/vagy növekedés – aligha kétséges, hogy a választások közeledtével az egyik slágertémává léphet elő ez a gazdaságpolitikai dilemma Magyarországon. Míg a kormány, a hitelezők, a piaci szereplők és a közgazdászok nagy része az előbbit tartja elsőrendűnek, a győzelemre esélyes ellenzék inkább az utóbbit. Véleményüknek adhat megerősítést, hogy immár a piaci elemzők némelyike is hajlik elfogadni a deficitemelő növekedésösztönzést, lapunk tegnapi számában pedig két neves közgazdász, Joseph Stiglitz és Kenneth Rogoff is az előremenekülést tartotta a célravezetőnek.
Abban mindkét oldal egyetért, hogy az idén 80 százalék fölé kúszó adósság/GDP arány növekedését vissza kell fordítani, különben annak finanszírozása bizonytalanná válik, és komoly erőforrásokat von el a reálszférából. A kérdés az, hogy a számlálót csökkentsük, vagy inkább a nevezőt növeljük. Illetve, hogy a hitelezők mennyire tartják fenntarthatónak az egyik vagy a másik megoldást.
Elvileg létezhet olyan pont, amikor a potenciális GDP-növekedés emeléséért érdemes megfontolni az előremenekülést is az adósság „kinövésére”. Csakhogy az eddigi negatív itthoni tapasztalatok óvatosságra intenek. Az infrastruktúra-fejlesztést előszeretettel ajánló Stiglitz professzor például valószínűleg elszörnyülködne az autópálya-építés magyarországi megvalósításán, az adócsökkentést pedig ő sem tartja mindig jónak. De a nemzetközi finanszírozási környezet várható romlása is komoly veszély, erre egyébként Rogoff maga is figyelmeztetett.
Egy biztos, sem a deficit csökkentése, sem a növelése nem lehet öncélú. Az egyes adó- és kiadásváltozások hasznát kizárólag abból a szempontból érdemes megítélni, hogy azok tartósan növelik-e a versenyképességet, ösztönzik-e a munkavállalást, javítják-e a jövő generációk kilátásait. Az elmúlt néhány hónap intézkedései ebből a szempontból többnyire biztatóak. De messze nem elegendőek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.