Csökkenő adóbevételei, illetve bankmentő és élénkítési csomagjai miatt immár Németország is a „szégyenpadra” került, hogy csatlakozzon a lényegesen gavallérosabban élénkítő-hitelgarantáló Nagy-Britanniához és Franciaországhoz. Érdemes hát újból feltenni a kérdést, hogy van-e valami elképzelésük ezeknek a meghatározó európai gazdaságoknak arra az esetre, ha a várva várt fellendülés helyett 2010-ben vagy 2011-ben is csak a recesszió marad – óriásira duzzadt államadósság-állománnyal tetézve.
Persze már jó ideje pedzegetik a sokat emlegetett kilépési stratégiák kérdését; tegnap maga Joaquín Almunia biztos is a kidolgozásukat sürgette, és Londonban szintén egyre élesebb vita folyik erről. Az EU pénzügyminiszterei mégis képtelenek voltak a múlt héten legalább egy konkrét határidőt megnevezni az élénkítésből való „kivonulás” megkezdésére vonatkozóan.
És akkor még nem is került szóba az idén a legújabb hírek szerint 8,2 százalékos GDP-arányos deficitre számító Franciaország ezzel kapcsolatos, meglehetősen lakonikus álláspontja. Élénkítés addig lesz, ameddig szükséges, punktum.
Hogy közben egyes országokban az államadósság megugrása miatt nem a magas szociális juttatások és hasonló „bűnbakok”, hanem az adósságszolgálat fogja megfojtani a versenyképességet?
Főleg miután az olyan elsőrendűnek számító adósok, mint Nagy-Britannia vagy Franciaország is már csak drágábban juthatnak majd kölcsönhöz?
Nos, hogy egy ilyen helyzet előálltakor milyen B tervek kerülnek majd elő a kormányzati ládafiákból, arról nem sokat hallani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.