BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
vita a nyeszről

Vita a megtakarítások ösztönzéséről: nyeszt nektek!

Az elmúlt hetekben számos cikk, illetve vélemény jelent meg a sajtóban a Pénzügyminisztérium jövő évi, megtakarításokkal összefüggő törvénymódosítási javaslataival kapcsolatban. A megkérdezettek jelentős hányada, ideértve magamat is, éles kritikát fogalmazott meg a nyugdíj-előtakarékossági számlához (nyesz) kapcsolódó kedvezmények fokozatos megszüntetésével kapcsolatban.
2009.10.21., szerda 05:00

Igazságérzetem azonban arra késztetett, hogy árnyaljam egy kicsit a törvényjavaslatról kialakult összképet, még akkor is, ha ezzel most némileg ellentmondok korábbi véleményemnek.

Az emberi természet már csak ilyen. Hajlamosak vagyunk egy-egy változást azonnal elutasítóan kezelni és kritikával illetni, még akkor is, ha az hosszú távon több előnnyel bír, mint amennyi áldozatot rövid távon követel.

Mint ismeretes, a Pénzügyminisztérium 2009 szeptemberében benyújtott törvényjavaslata szerint nagy valószínűséggel számítani lehet arra, hogy a jelenlegi 30 százalékos adó-visszatérítési lehetőséget 2014-től már nem lehet igénybe venni a nyugdíj-előtakarékossági számlán. Továbbá várhatóan jövőre, 2010-ben lehet utoljára nyesz-R számlát nyitni (vagyis olyan nyugdíj-előtakarékossági számlát, amely az szja-törvény hatálya alá tartozik), és hasonló megtakarítási célból már csak a tartós befektetési számla lenne elérhető. (Tartós befektetési számlán már egyáltalán nem lehet majd igénybe venni az szja-visszatérítést.)

Ez természetesen nem jelenti az addig megnyitott nyugdíj-előtakarékossági számlák megszűnését, de a javaslat lehetővé tenné a tartós befektetési számlára történő átkonvertálást.

A publikált véleményekben a nyesz lassú „leépítése” miatt kialakult felháborodás dominált, ez érdemtelenül szorította háttérbe a jobb sorsra érdemes tartós befektetési számla előnyeit. Én magam azzal érveltem, hogy a megcélzott ügyfélkör nem fedi egymást, azaz míg az előbbit elsősorban a nyugdíjkorhatárhoz közelebb álló magánszemélyek nyitották, addig az utóbbi sokkal inkább a fiatalokat célozza meg, így nem a nyugdíjasévekre való felkészülést ösztönzi elsősorban. Jobban átgondolva azonban el kell ismerjem, hogy ez csak részben igaz. A tartós befektetési számla a nyesznél rugalmasabb befektetési formát testesít meg, így lehetőséget biztosít a nyugdíjcélú megtakarítások felhalmozására is. A számlához társuló adókedvezmények pedig természetesen a nyeszhez hasonló ösztönzőket jelentenek majd az öngondoskodás elősegítése érdekében. Tehát míg a nyesz csak a nyugdíjcélú megtakarításokat szolgálja, addig a tartós befektetési számla előnyei egy átfogóbb koncepcióba illeszkednek.


Milyen előnyökre gondolok? Kezdjük azzal, hogy míg a nyugdíj-előtakarékossági számla egy szűkebb réteget mozgat csak meg, addig a tartós befektetési számla három-, illetve ötéves ciklusai már egy fiatalabb befektető számára is belátható időhorizonton mozognak, ezért a potenciális ügyfelek száma jelentősen megnövekszik. Ez azt is magával vonja, hogy egyre több ember kerülhet közelebbi kapcsolatba a befektetési piaccal, fejlesztve ezzel a pénzügyi kultúrát, mely – valljuk be nyugodtan – ijesztően alacsony hazánkban. A tartós befektetési számla „görgethető”, azaz az öt év elteltével továbbra is igénybe lehet venni az adómentességet a következő periódusra, így akár több cikluson keresztül is, hosszú éveken át lehet valaki boldog, adómentességet élvező számlatulajdonos. A nyugdíj-előtakarékossági számlát át lehet majd konvertálni. Így elveszik ugyan az adó-visszatérítés előnye, de cserébe sokkal hamarabb hozzáférhetővé válik a befektetés. Ügyfélszempontból ezt kifejezetten előnyösnek ítélem.


Reményeim szerint a tartós befektetési számla bevezetése a hozzá tartozó adókedvezmények miatt (három év után 10, öt év után 0 százalékra csökkenő nyereségadó) sokakat ösztönöz majd arra, hogy megismerkedjenek a befektetések világával, és önálló, élethelyzetüknek megfelelő befektetési döntéseket hozzanak. Ez egyrészt nagy előrelépést jelenthetne a magyar társadalomban sajnos abszolút nem elterjedt öngondoskodás szerepének erősítésében, másrészt tágabb értelemben a magyar pénzügyi kultúra fejlődését is hathatósan támogatná. Mindkettő kulcsfontosságú tényező a magyar versenyképesség növelésében, így a tartós befektetési számla létrehozása hosszabb távon túlmutat egy egyszerű adminisztrációs lépésen.


Mindenképpen érdemes megfontolni a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) javaslatát, miszerint ők elfogadhatóbbnak tartják a nyesz átalakítását oly módon, hogy ez is részesüljön a bevezetni kívánt tartós befektetési számlához hasonló adókedvezményben három és öt év után. Emellett azt javasolják, hogy maradjon meg a nyesz legfőbb előnye, az adó-visszatérítés 10 éves befektetési időszak után. Véleményem szerint a Bamosz javaslata olyan kompromisszum, amely teret ad az új termék kibontakozásának, egyúttal pedig lehetőséget nyújt a nyugdíj-előtakarékossági számla eredeti céljainak megvalósításához, azaz az úgynevezett negyedik pillér szerepének betöltéséhez.

Úgy gondolom, hogy a nyesz tervezett megszüntetését elsősorban nem a termékek közötti átfedés miatt, hanem a költségvetési szigor fenntartása érdekében tervezi a törvényhozó. Mint piaci szereplő a költségvetési szigorral egyetértek ugyan, de ha egy kicsit hosszabb távon gondolkodunk, akkor érdemes lehet a két termék párhuzamos létezéséből eredő előnyöket is szemügyre venni.

A kamat- és árfolyamnyereség-adóból származó bevételek értelemszerűen csökkennek majd. Nem elhanyagolható szempont azonban az, hogy a lakossági megtakarításokra nagy valószínűséggel rendkívül pozitív hatása lesz a kedvező konstrukcióknak. Ez nyilvánvalóan segít az infláció csökkentésében, és – figyelembe véve a hazai megtakarítási szokásokat, miszerint a lakosság az állampapírokat és a bankbetéteket előnyben részesíti – a költségvetés finanszírozási oldalát is pozitívan befolyásolhatja.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.