BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A válság is jó valamire

2010.01.18., hétfő 05:00

Tavaly a recessziót kísérő keresletcsökkenés mellékhatásaként igen alacsony lett az inflációs nyomás. Ez külföldön fokozottan érvényesült, itthon a kormány adóváltoztatásai módosítottak némileg a képen. Az év vége felé már kezdett magára találni a külső kereslet, ez a magyar exportszámokon is visszaköszön. A külkereskedelmi mérleg óriási aktívuma a válság másik kedvező mellékhatása, bár az e mögött álló fogyasztás- és beruházáscsökkenés nem értékelhető pozitívan.

Az októberi exportadat messze az év legkedvezőbbje, mindössze 3,1 százalékos zsugorodást mutat az előző esztendő azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ugyanakkor megmaradt a 2009 tavasza óta megfigyelhető hatalmas különbség a kivitel és a behozatal alakulása között, az import 8,8 százalékkal múlta alul a 2008. novemberit. Az export és az import eltérő tendenciájából alakult ki az óriási, novemberre közel 4,2 milliárd eurós külkereskedelmi többlet, amelyhez az utolsó előtti hónap 411 millió euróval járult hozzá.

A novemberi éves agráráresés 5,2 százalékos volt, miközben az első tizenegy hónap átlagában –10,2 százalékos volt a mutató – tette közzé a KSH. A múlt évben is a növényi termékek ára mutatott erőteljesebb mozgásokat: 14 százalékkal múlta alul a január és november közötti időszak átlagában az egy évvel korábbi szintet. Eközben a vágóállatok és állati termékek 4,3 százalékos árcsökkenést mutattak, azért is, mert több hónap késéssel követik csak a takarmányárakat.

Decemberben 5,6, éves átlagban 4,2 százalékkal haladták meg a fogyasztói árak a 2008-as szintet – jelentette a KSH. Ennél az utóbbi húsz évben csak a 2005-ös és a 2006-os pénzromlási mutató volt valamivel kedvezőbb. Az év közepi áfa- és jövedékiadó-emelést a kereskedők csak kis részben tudták átterhelni a vásárlókra, ezt a változatlan adótartalmú árindex negatív decemberi és alacsony éves átlagos értéke is mutatja. BD




Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

I. 18. Építőipari termelés (2009. nov.)

I. 19. Létszám és keresetek (2009. nov.)

I. 21. Reuters elemzői felmérés


I. 18. Építőipari termelés (2009. nov.)

I. 19. Létszám és keresetek (2009. nov.)

I. 21. Reuters elemzői felmérés

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.